צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מדריכים וטכנולוגיות > טכנולוגיית ה- MP3
 

טכנולוגיית ה- MP3


למעלה מעשר שנים מנגנת רשת האינטרנט בקולות רועמים מוזיקה בפורמט MP3. כיצד עובדת השיטה ומה מייצגים צירופי שלוש התווים האלמותיים האלו?
 
מקור השם
טכניקת הדחיסה הידועה בשמה המקוצר MP3 היא טכניקת דחיסה משנית, אם ניתן להגדירה כך, לשיטת הדחיסה העיקרית ה- MPEG . שיטת הדחיסה MPEG מייצגת קיצור של קבוצת מומחים לשינוע תמונה\סרט – Moving Picture Expert Group . קבוצה זו פיתחה שיטת דחיסה לשימוש בהעברת מידע ווידאו כדוגמת DVD , HDTV וקידוד מידע לוויני.
 
בשיטת הדחיסה הכוללת של ה- MPEG (ליתר דיוק, פורמט ה- MPEG2 ), קיימת תת מערכת לדחיסת קול בשלוש סכימות קידוד ובפשטות נקראות: Layer2, Layer1 ו- Layer3 . סכימת הקידוד האחרונה Layer3 היא זו המשמשת בפועל לקידוד ודחיסה המוכרת לנו כיום. ומכך הדבקתו לקידוד הראשי MPEG . פועל יוצא משילוב השמות הוא ה– MP3.
 
אלגוריתם הדחיסה המאפיין את ה- MP3 פותח ע"י המוסד הגרמני פראנהופר בשנת 1987. אלגוריתם זה נרשם כפטנט בשנת 1989 בגרמניה, ובשנת 1996 בארה"ב. ומאז הכל בגדר היסטוריה..
 
 
מי צריך את זה?
בכדי להבין בתחילה למה צריך את דחיסת ה- MP3 שכולם מדברים עליו, יש להכיר בתחילה מה יש לנו כרגע בדיסק מוזיקה רגיל, ללא כל שימוש ב- MP3 .
לשם המרת מידע קול, למידע ביטים, יש בתחילה לדגום את המידע הווקאלי ולקדדו למידע דיגיטלי (ביטים\בייטים). טכנולוגיית הקידוד המבצעת המרת קול למידע דיגיטלי נקי באיכות CD מתבצע בקידוד PCM (Pulse Code Modulation) . המידע הווקאלי נדגם 44,100 פעמים בשנייה, בשני בייטים (16 ביטים). כל דגימה נלקחת לשני ערוצים – לרמקול הימני ולרמקול השמאלי, להשגת שמיעה בסטריאו כמובן.
 
ולדיסק המוקלט מה יעבור?
44,100 דגימות\שנייה X 16 ביט\דגימה X שני ערוצי שמע. יוצא לנו 176,400 בייטים (8 ביט = 1 בייט). אם ניקח שיר ממוצע של שלוש דקות, אנו בכמויות מידע המתקרבות ל- 32 מגה בייטים, לשיר.
מדובר על כמויות מידע אדירות התופסות נפח מרובה ע"ג הדיסק, מה שלא מתיר מקום לצבר מרובה של שירים ע"ג דיסק יחיד. שלא לציין את מידת עבירותו ברשת האינטרנט או הרשת הביתית.
 
טכניקת הדחיסה ב- MP3 מאפשרת הקטנת כמויות הביטים לשיר בודד מבלי לפגוע באיכויות השמע והצלילים, לאוזן הממוצעת. מטרת ה- MP3 לייצר דחיסת מידע מוזיקלי בפקטור של 10-14 מגודל המקור, תוך שמירה על איכות המקור ברמות סבירות ומעלה ובאיכויות המתקרבות לאיכות CD (Near CD quality).
 
 
כיצד פועלת השיטה?
טכניקת הדחיסה ב- MP3 , מחלקת את ספקטרום התדרים ל- 576 תתי ערוצי שמע ופועלת לקידוד ודחיסת כל ערוץ בנפרד, על פי האלגוריתם המותווה לדחיסת המידע ב- MP3.
 
 
בבסיס הרעיון המוביל את טכניקת הדחיסה, נלקחות מוגבלויות האוזן האנושית. ככלל ובתאוריה, טווחי התדרים שאוזן אנושית ממוצעת יודעת לשמוע היא בין 20Hz עד 20KHz . כאשר תדרי השמע האפקטיביים לאוזן הממוצעת מתחילים בסביבות 2KHz – 5KHz . כך שכל רמה מתחת לתדרים אלו פחות משמעותיים, ומכך נלקחים פחות בחשבון בעת הקידוד והדחיסה ב- MP3 .
 
 
אלמנט נוסף במגבלויות האוזן האנושית הנלקחת בחשבון בעת הדחיסה, כי במידה ומושמעים שני צלילים בו זמנית, כאשר האחד גבוה משמעותית מהצליל השני, האוזן תדע להבחין ולקלוט את הגבוה מביניהם. מתוך הבחנה אנושית זו, ניתן להתייחס באופן פחות משמעותי, בצורך קידוד הצלילים הנמוכים המגיעים בו זמנית לצלילים גבוהים.
 
חשבו וכך עשו. אלמנט זה משרת את אלגוריתם הדחיסה, גם בצלילים נמוכים וגבוהים האמורים להישמע בנפרד, סטריאופונית. במצבים אלו פשוט יאוחדו שני צלילים אלו (אם בכלל) לכדי צליל בודד, אך מונופוני.

באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות