צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מדריכים וטכנולוגיות > פורמטים נפוצים לתמונות במחשב
 

פורמטים נפוצים לתמונות במחשב


לא פחות מהצילום חשובה הבחינה כיצד תישמר התמונה. ישנם סוגים רבים של קבצי תמונה המיועדים למחשב. הנה מדריך שיעזור לכם להבין מהי המשמעות של כל סוג קובץ תמונה
 
תמונה. האובייקט שיחזיר אלינו רגשות מן העבר. רגשות של שמחה, עצב וכל רגש אחר, יחזרו אלינו כאשר נצפה בתיעוד של הרגע. מה יותר פשוט מלקחת את המצלמה, לכוון אל אובייקט הצילום ובקליק אחד, הרגע נמשך לנצח.
לא פחות מהצילום חשובה הבחינה כיצד תישמר התמונה. ישנם סוגים רבים של קבצי תמונה המיועדים למחשב או להדפסה. באיזה מהם לבחור? הנה מדריך שיעזור לכם להבין מהי המשמעות של כל סוג קובץ תמונה.
 
כל קובץ הוא בעל נפח מידע שונה, ותלותו בכמות המידע הנמצא עליו. קובץ שמלכתחילה הוסרו ממנו כמה צבעים, לעתים צבעים שאינם נקלטים ע"י עין של אדם, ישקול פחות מן הקובץ המקורי. הרזולוציה גם היא מקבלת משמעות. ככל שרזולוציית הצילום תגדל כך גם יגדל גודל הקובץ. ניתן תמיד לצמצם צבעי תמונה או רזולוציה, עם זאת, לא תמיד נרצה לוותר על מידע זה. בוודאי שלא בשלב הראשון.
תמונה המיועדת מראש לדפוס, בפרט דפוס דיגיטלי, במידה ולא תהיה חדה מספיק, התמונה תקבל צורה של תמונה "מפוקסלת". ביטוי השגור בפיהם של גרפיקאים. ומשמעותו היא שהתמונה תראה, לעתים רק באזורים מסוימים, כאוסף של נקודות ולא כתמונה חדה ורציפה.
לא תמיד נעדיף את הקובץ המוקטן מראש, ונעדיף קובץ המכיל את מרבית הפרטים היכולים להיתפס בתמונה אחת. מצד שני, לעתים נעדיף מראש קובץ קטן יותר. הדוגמה הנפוצה ביותר היא תמונה שייעודה לאתר אינטרנט. מהירות הצגת התמונה תקטן ככל שהקובץ יתפוס יותר נפח. כנ"ל הדבר לגבי תמונות העתידות להישלח בדואר אלקטרוני. ולעתים זהו שיקול להשתמש בתמונה בעלת פחות פרטים ולעתים מוקטנת, שתהא בנפח קטן עם מהירות תעבורה מהירה יותר.
 
תמונות קטנות או גדולות ניתנות בכל עת לשינוי פורמט בו יישמרו. בכל פורמט ניתן לשנות את הרזולוציה ואת מספר הצבעים המופיעים בתמונה, באמצעות התוכנה בה תשתמשו וצמצום נפח התמונה עד כדי עשירית מגודלה הראשוני. עם זאת, תמיד כדאי לשמור לעצמכם עותק של התמונה באיכות המיטבית.
 
הנה הסבר קצר על הפורמטים:
 
BMP - BIT MAP: או בתרגום חופשי לעברית, מפת סיביות. התמונה בפורמט זה מתורגמת כמטריצה. כלומר, קוראת את התמונה כרשת צפופה מאוד, עם קווי אורך ורוחב. לכל נקודה בתמונה יש מיקום אורך ומיקום רוחב. פורמט זה תומך בתמונות בעלות מספרי צבעים עד, הנקרא 24 סיביות. פורמט זה מכיל מידע רב ביותר, במספר הצבעים המקסימלי. ואם אין ברצוננו לאבד מידע חשוב עתידי מהתמונה, כדאי להשתמש בו כבסיס למשמרת התמונה. בפרט אם התמונה מיועדת בקרוב לעבור לשלב ההדפסה.
 
JPEG - Joint Photographic Experts Group - מה שכולם עושים: זהו הפורמט הנפוץ ביותר אותו מכירים כולנו, ובשל כך גם הנפוץ ביותר מבין פורמטים המוצעים בתוככי המצלמה הדיגיטלית. יתרונו המובהק של פורמט ה- JPEG הוא כאמור היכרותו ברבים. לכן גם יכולות התמיכה בתצוגה שלו ויכולת העברתו לכל מכר.
אם אתם מבין קהל משתמשי הצילום הרגילים, אשר עבורם הצילומים לא עוברים עיבודי תמונה מיוחדים אלא עוברים להדפסה או העברת תמונות בין חברים, המשיכו בפורמט ה- JPEG. אם בחרתם בכך, רק וודאו כי המצלמה מכוונת על כיווץ מינימלי (compression), מה שיישמר את האיכות הגבוהה ביותר של התמונה. כמובן שתמיד תוכלו לכווץ את התמונות לחיסכון מקום בכרטיס הזיכרון. אך הכל יבוא על חשבון האיכות הנשמרת של התמונה. חשוב לציין כי בפורמט ה- JPEG, כל שמירה מחודשת של תמונה גורעת ממנו עוד ועוד איכות. הדרך אחורה לא קיימת ב- JPEG. לסיכום, במשמרת תמונה בפורמט ה- JPEG, במידה ומיועדת התמונה להדפסה, יש למעט בדחיסה ככלל, ובמספר הצבעים הנתמכים בפרט.
 
GIF -  Graphics Interchange Format: תמונת דחוסות, כשההבדל העיקרי בינן לבין פורמט ה- JPEG הוא אופן העלאת התמונה. תמונה בפורמט זה תועלה לתצוגה ע"י הוספת פרטים באופן הדרגתי, עד להעלאה מלאה של התמונה. כך התמונה תוצג באופן הדרגתי, ממטושטשת ועד לתצורה המקסימלית שלה. פורמט זה שמור לאתרי אינטרנט או כתמונה לשימוש מסמכי word למינהם, לא לבנות על יותר.
 
PNG -  Portable Network Graphics: פורמט זה דומה בדחיסה לפורמט ה GIF, ובא בעבר כחלופה לפורמט ה- GIF שעליו חלו זכויות יוצרים (מפטנט הדחיסה) ותומך בשליטה על שקיפות ובהירות התמונה כאשר היא מועלית.
 
TIFF - Tagged Image File Format: פורמט זה הוא קובץ מבוסס תגים, המשמש בדרך כלל לסריקות או לשליחת וקבלת פקסים באמצעות המחשב. קיימת שליטה מלאה על הרזולוציה ועל מספר הצבעים.
 
שימור מידע - TIFF: תמונות הנשמרות בפורמט TIFF שומרות על מידע התמונה המקורית, אפילו אם כיווצנו קצת, בטעות או שלא. זאת כאמור בניגוד למה שאמרנו על ה- JPEG. קבצי ה- TIFF הם קבצים גדולים במידע ובזיכרון.
לאיכות הטובה ביותר בחרו לשמור את התמונות במצלמה בפורמט זה וכך המשיכו לשמור אותן גם אם שפצתם קצת את התמונות. כך תישמר האיכות המירבית של התמונות.
החסרונות העיקריים של פורמט ה- TIFF הם גודלם של קבצי התמונה ומידת הפופולריות שלו לצרכי פתיחת התמונות. את שני חסרונות אלו תוכלו לחסוך מעצמכם ביצירת תמונה כפילה, אך בפורמט JPEG. ואותה להפיץ למי שאתם מעוניינים.
 
לאלו הרוצים לשמר כל פיסת מידע וביט שנשמר במצלמה לתמונה מסויימת, רצוי שישתמש במצב הצילום RAW של המצלמה (אם הוא קיים ברשותכם). מצב ה- RAW הוא פורמט השמירה הטבעי של המצלמה באמצעותו נשמרים כל המידעים שנקלטו במהלך הצילום. צילום במצב ה- RAW כאמור, לא מאבד כל מידע ומציע עומק צבעים נרחב יותר של 12 ביט צבעים, לפיקסל, לעומת 8 המוצעים ב- JPEG או TIFF.
המידע שבמצלמה לא עבר לכאורה כל עיבוד מקדים ובסיסי של התמונה. כך שלחובבי העיצוב והעריכה מדובר בכיף של 'חומר ביד היוצר'. אלו שאינם חובבים לעיצוב והעריכה מצב ה- RAW אינו מותאם להם.
תצורת קבצי תמונה אלו, אינם מוצעים בסטנדרט משותף המאופיין וקרוי בשם אחיד. כל יצרן מצלמות מציע תצורת RAW בשם אחר. ניקון לדוגמה תציע RAW בשם הנושא NEF. או חברתה Canon תציג את השם CRW\CR2
 
כאמור, ניתן בקלות לשנות את פורמט הקובץ, ע"י כל תוכנת גרפיקה התומכת בפורמט הנוכחי של הקובץ ובפורמט המיועד כמובן.
 
זכרו, כי לאחר שביצענו קידוד לתמונה, לא ניתן לשחזר את המידע מן הקובץ המומר. אם וויתרנו על מספר צבעים בהמרה, לא נוכל לשחזר אותם מאוחר יותר. אם ברצונכם לבצע מספר המרות לקובץ , שמרו אותו בפורמט המכיל את כל המידע - BMP או TIFF בעומק צבע רחב וברזולוציה גבוהה, כך שתוכלו ליצור תמונות בפורמטים אחרים הישר מן התמונה, בפורמט המיטבי. להוריד מידע אפשר תמיד, להחזיר אותו, קצת יותר קשה.
 
בכל זמן בו תמצאו מקום להתלונן על הזמנים הנוכחיים ולהתערג על העבר המיטיב, בענייני צילום דיגיטלי, זכרו תמיד, כי גן העדן נמצא כאן סביבנו. עם בעבר הלא רחוק במיוחד היו מאות פורמטים של תמונות סביבנו, הרי שהיום קיימים מספר פורמטי תמונה בודדים הייעודיים ומועדפים לשמירת האיכות.
 
תהנו!

באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות