צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מדריכים וטכנולוגיות > המדיות לצריבה ב- DVD
 

המדיות לצריבה ב- DVD


עם התפתחות טכנולוגית מכשירי הצריבה, גדל מספר יצרני המדיות לצריבה בהתאמה. האפשרות לצרוב על גבי מדיות נראית קלה יותר מאי פעם. עם כל הפורמטים המתלווים אליהם, האמנם כך?
 
מבין הדרכים הרבות לאחסון מידע לאורך זמן, נמצאות המדיות לצריבה. עליהן אנו צורבים את המידע החשוב לנו לשימור. על מנת לבחור את המדיה הנכונה לצריבה יש לשים לב ללא מעט פרטים, על מנת שתמנעו מרכישת מדיה בפורמט הלא נכון, במהירות הלא מתאימה או רכישת מוצר שמספק הרבה יותר ממה שאתם צריכים.
 
עם התפתחות טכנולוגית מכשירי הצריבה גדל מספר יצרני המדיות לצריבה בהתאמה. האפשרות לצרוב על גבי מדיות נראית קלה יותר מאי פעם. האמנם?
 
בתחילת ימי ה- DVD הבעיה היתה חמורה בהרבה. לא כל צורב יכול היה לכתוב בכל פורמט ובטח שלא לקרוא את כולם. מבין כל הפורמטים הקיימים: DVD+R, DVD-R, DVD+RW...ודומיהם. כיום, המצב שונה. צורבי ה- DVD וכמובן התוכנות הנלוות אליהם מסוגלות לצרוב כמעט כל מה שיתבקשו וכמעט בכל פורמט מוגדר. יוצא הדופן היחידי בעצם הוא פורמט ה- RAM- (בצירוף המינוס), שלצורך צריבה בפורמט זה יש צורך בצורבים הנקראים Super Multy Drives.
 
עם זאת, נגני ה-DVD  המסוגלים לצרוב לתוך מדית צריבה לא כוללים אפשרויות הנמצאות ברוב הצורבים המיועדים למחשב. לרוב מסופק עם נגנים\צורבים אלו פורמט אחד בלבד. כמובן הכל תלוי ביצרן המכשיר ובפורמטים שהוא בחר לכתוב בהם.
  
המכשירים המאפשרים לשכתב מידע (מחיקה וכתיבה מחדש על מדיית הצריבה) מתאימים זה לזה עוד פחות. הם משתמשים בדרך כלל בפורמטים DVD+RW  או DVD-RW.
 
בעיקרון, מדיות מסוג DVD-R ימצאו יותר קוראים התומכים בפורמט המינוס, ולו מהסיבה הפשוטה, כי פורמט ה- DVD-R (המינוס) נמצא בשוק יותר זמן ומכך כמות המכשירים התומכים בפורמט זה. היות ומרבית הצורבים המוצעים כיום ביכולותיהם לתמוך במרבית הפורמטים שצוינו, צריבה ע"ג דיסקים בפורמט המינוס יותר מומלצים, מה גם שמחירם יותר זול.
 
צירפנו לנוחותכם טבלת פירוט קלה ופשוטה למידת ההתאמה שבין סוגי המדיות למול כונני ה- DVD השונים:
 
 
DVD
DVD-R(G)
DVD-R(A)
DVD-RW
DVD-RAM
DVD+RW
DVD-ROM disc
קורא
קורא
קורא
קורא
קורא
קורא
DVD-R(G) disc
קורא לפעמים
קורא וכותב
קורא
קורא וכותב
קורא
קורא
DVD-R(A) disc
קורא בדר"כ
קורא
קורא וכותב
קורא
קורא
קורא
DVD-RW disc
קורא לפעמים
קורא
קורא
קורא וכותב
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
DVD-RAM disc
קורא לפעמים
לא קורא
לא קורא
לא קורא
קורא וכותב
לא קורא
DVD+RW disc
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא וכותב
DVD+R disc
קורא לפעמים
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא בדר"כ
קורא
קורא, כותב
בהסתייגות
 
*בגדול, בכונני ה- DVD-R יצאו שתי גרסאות האחת A - Authoring שיצאה לכיוון המגזר המקצועי יותר, עם עינית לייזר דייקנית יותר של 635mm, לעומת אחותה הפחות מקצוענית כביכול בגרסת ה- G general שכוונה יותר למגזר הביתי עם עינית לייזר של 650mm. 
 


בעיקרון, מדיות מסוג DVD-R ימצאו יותר קוראים התומכים בפורמט המינוס, ולו מהסיבה הפשוטה, כי פורמט ה- DVD-R (המינוס) נמצא בשוק יותר זמן ומכך כמות המכשירים התומכים בפורמט זה. היות ומרבית הצורבים המוצעים כיום ביכולותיהם לתמוך במרבית הפורמטים שצוינו, צריבה ע"ג דיסקים בפורמט המינוס יותר מומלצים, מה גם שמחירם יותר זול.
 
הדור הבא: HD ו- Blu-ray
 
הדור הבא של עולם ה- DVD מגיע כעת לאוויר העולם עם שתי המתחרות על כתר המובילות - טכנולוגיית ה- HD המגיעה עד לקיבולת דיסק של 30GB (בשכבה כפולה של 15GB בכל שכבה) וטכנולוגיית ה- Blu-ray המגיעה בהתאמה ל- 50GB.

 
בגלל מבנה המדיה בפורמט DVD-RAM ההתאמה במדיות אלו פחותה. עם זאת, על גבי מדיות צריבה אלו ניתן לשכתב תיאורטית כמאה אלף פעם, בעוד שעל מדיות DVD+RW  או DVD-RW ניתן לשכתב תיאורטית כאלף פעם .
עבור רוב המשתמשים הביתיים, המדיה הטובה ביותר היא DVD-RW ו DVD+RW, עבור גיבוי מידע , הקלטות רגילות מן הטלוויזיה או עבור הקלטות ניסיוניות וזמניות לסרטי DVD.
 
העצה הראשונה היא, לפני רכישת מדיית צריבה, וודאו מהו הפורמט בו מכשירכם מקליט, וכמובן באילו פורמטים הצורב שבביתכם פועל. ונסו למצוא את המכנה המשותף הרחב שבינהם.
 
שכבות
 
מבחינה טכנית, השכבות נוצרו כאשר הגיעו צורבי הDVD הראשונים שהיו בעלי שכבה כפולה. הם היו בעלי קיבולת של 8.5 גיגה-בייט, בניגוד לדיסקים שהיו נפוצים עד אז, בקיבולת של 4.7 גיגה-בייט, ובעת האחרונה מדיות צריבה אלו החלו להשפיע על השוק.
 
ישנם אם כן שלושה סוגי מדיה, על פי מספר השכבות שבהן:
Single Layer שכבה אחת ויחידה, המדיות הנפוצות יותר, בקיבולת  4.7 ג'יגה בייט.
Dual Layer  מייה בשכבה כפולה, בעלת קיבולת של 8.5 ג'יגה בייט.
Double Layer הדומה ל-  Dual Layer, כאשר שימוש במדיות אלו עדיף בפורמט  DVD+R/RW.
 
במדיות צריבה ל- DVD, בשונה ממדיות צריבה רגילות ב- CD, יש משמעות למהירות הרשומה על גבי הדיסק. המנעו מלרכוש מדיות צריבה במהירות גבוהה משל הצורב שברשותכם. בעוד הצורבים הרגילים כיום יכולים לזהות כמעט כל מדיה שתוכנס אליהם, צורב DVD עשוי לא לזהות מדיה שאינו מכיר, ולהתעלם ממנה.
 
כיוון שמדיות צריבה חדשות ומשופרות מופיעות בכל יום, אם החלטתם בכל זאת לרכוש מדית צריבה המתאימה למהירות גבוהה מזו של הצורב שברשותכם, הקפידו לקנות מדיה אחת או שתיים, אך לא כמות גדולה. אין טעם לקנות כמות גדולה של מוצר שעשוי לא לשרת את צרכיכם.
 
מדיות להדפסה
 
קיימים 3 תצורות עיקריות של מדיות צריבה בהן ניתן לצרוב על המדיה שברשותכם. ההבדל בין שלושתן הוא בעיקר בהתאמתן ליצרן המדפסת עצמה.
 
הפורמטים הנפוצים הם:
INKJET המתאימה במיוחד למדפסות מתוצרת EPSON.
LIGHTSCRIBE המתאימה לרוב למדפסות HP.
THERMAL הן מדיות צריבה יקרות יותר, המתאימות למדפסות טרמיות, שגם הן יקרות יותר ממדפסות אחרות.
 
יש לשים לב כי מדית צריבה הניתנת להדפסה אינה מתארת מדיית צריבה איכותית יותר, אלא כזו שניתן להדפיס על גביה ישירות מהמדפסת. התנאי כמובן שהמדפסת תומכת באפשרות זו. מדיות צריבה אלו יקרות בעשרות אחוזים, זאת מלבד עלות ההדפסה עצמה. החלופה העיקרית למדיות צריבה אלו היא רכישת מדבקות המעוצבות להדבקה על גב מדית הצריבה, שתוכלו להדביקן בסיום הצריבה וההדפסה.
 
משך חייה של מדית הצריבה
 
על חלק מן המדיות  יופיע סימון הגנה מפני שריטות. עבור מדית צריבה שנועדה לאגור חומר רב וחשוב לכם, זוהי אפשרות טובה. מדיות אלו , כמובן, יקרות במעט יותר.
על גבי האריזה יצויין משך החיים המקסימלי של מדית הצריבה. העניין תלוי גם באופן בו תשמרו על מדיות הצריבה. מדיה שתונח ללא עטיפה עם החלק האופטי כלפי מטה, היא בעלת סיכויים נמוכים יותר לשרוד לאורך זמן ממדיה שהוגנה בקופסה. כיום ניתן להשיג ניילוניות מיוחדות לאחסון המדיות, מנשאים מיוחדים ועוד פיתוחים שנועדו להחזקת המדיות. לא רצוי להשאיר מדית צריבה ללא כל הגנה.
 
כיום, קיימים מארזי מדיות צריבה המכילות 50 או 100 מדיות המונחות זו על גבי זו בסליל. אלו נקראות לעתים "אריזת עוגה" או "פנקייק". לרוב, כאשר המדיות מונחות זו על גבי זו, לא נגרם נזק למדיה עצמה. עם זאת, יש להקפיד להוציא כל מדיה בזהירות ולהימנע משריטתה.
כמובן, שלמדיות הנמכרות יחד עם אריזה נפרדת ואישית לכל מדיה, יש סיכוי נמוך יותר להפגע, אך ההבדל במחיר הוא משמעותי ומגיע אף למאות אחוזים. שווה למי שחשוב לו מאוד.
 
מכאן השיקולים עוברים לחשיבות המידע אותו ברצונכם לשמר ולכמה דורות קדימה תרצו שלמר מידע זה. וממנו כמובן תיגזר ההשקעה התואמת.

באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות