צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מדריכים וטכנולוגיות > מערכות ההפעלה בעולם מכשירי הסלולר
 

מערכות ההפעלה בעולם מכשירי הסלולר


להכיר את המפרט הקטנטן בעולם מכשירי הסלולר החכמים. רגע לפני שאתם מוצפים.
 
מכשירי ה- Smart Phones כמו גם אחיהם הממוחשבים יותר – מכשירי ה- PDA, מופעלים תחת מערכות הפעלה שונות, שייעודן תפעול יישומי המכשיר ותיאומם יחדיו. בקרב מכשירי ה- Smart Phones וה- PDA נהוגות ארבע חלופות עיקריות של מערכות הפעלה, שלרוב יימצאו יותר כפחות בקרב מכשירים אלו.
בכדי שנוכל להכיר יותר את פרמטר מערכת ההפעלה במפרט המכשיר הסלולרי או ה- PDA, קיבצנו עבורכם בסקירה קלה את המובילים שבינהם.
 
Palm OS
מערכת ההפעלה מבית היוצר של Palm למכשירי ה- Smart Phones בעלת דמות הפעלה כמעט זהה למכשירי ה- Palm עם כל יתרונותיה וחסרונותיה. ככלל תוכנת ה- Palm OS הינה מערכת הפעלה שייחודה בקלות ההפעלה שבה ובממשק המשתמש הנגיש מאוד ולו גם מאופיו הוויזואלי. יתרון נוסף הברור למי המכיר את מערכות ההפעלה ב- Palm, המכשיר לא נתקע, אפילו אם מספר אפליקציות מתרוצצות על גבי המסך בו זמנית.
 
חסרונה העיקרי של מערכת ה- Palm OS הינה בצורך המתמיד בתוכנת עזר החיצונית למערכת ההפעלה בכדי לתמוך ביישומים נדרשים, ולעיתים נדרשים מאוד. דוגמת יישומי ה- Office או יישומי מולטימדיה - אאודיו או סתם צפייה בפורמט DVD. החדשות הטובות לאותו חיסרון כביכול, מצוי בשוק התוכנות החופשיות המלא בעשרות אלפי תוכנות התומכות בכל מה שמערכת ה- Palm OS לא תמיד יודעת לתת באופן מובנה.
 
Windows Mobile
כאן מוצעת מערכת הפעלה מבית היוצר של ביל. שנולדה כמענה למתחרה הראשונה בסדרת מוצרי כף יד - Palm OS. יתרונותיה הגדולים של מערכת ה- Windows Mobile היא בניהול יישומי ה- Outlook ובעיקר התנהלות מול ה- Contact הניתן למיון וחיפוש יעיל יותר מה- Palm OS. אלא שמערכת ההפעלה הזו מובנית לסנכרון מול תוכנת ה- Outlook בלבד. יתרון נוסף ועיקרי במערכת ה- Windows Mobile היא בתאימות לפורמטי המולטימדיה הקיימים. כאן שולטת מערכת Windows Mobile ללא עוררין. זאת למי המעוניין להשמיש תכופות את ה- Smart Phone כמכשיר מולטימדיה נייד לעת מצוא.
 
BlackBerry
מערכת הפעלה שהוטמעה במכשירי ה- BlackBerry שייעודם העיקרי, מעבר לשימושי סלולר, לניהול שירותי דוא"ל. מאז הורחבו המכשירים ואיתה תמיכת מערכת ההפעלה. בשל ייחודה לתחומי הדוא"ל ממשק המשתמש בו, הינו קליל ונגיש בהיקש מקש. אלמנט חשוב המייחד את מערכת ה- BlackBerry הוא ביכולתה המובנית לקבלת דואר בדחיפה משרתי הדואר. להבדיל מצורך הלחיצה על 'שלח\קבל'. אך לא על זה בונים מודל שלם.. ולבטח אם רוצים לפנות למגזר הכללי ולאו דווקא ההתמקדות במגזר העסקי.
 
ההתממשקות ליישומי ה- Office היא ברת יישום, אך באופן חד כיווני. ניתן לסנכרן לתוך המכשיר יישומי Office אך לקריאה בלבד. בגזרת המולטימדיה לוקה מערכת ההפעלה ומכשירי ה- BlackBerry בחסרונות בולטים הן בתוכנת המכשיר, למרות שקיימות לא מעט תוכנות צד שלישי (גם לא הרבה) המשלימות את החוסרים. והן בחומרת המכשירים שאינם תומכים בכרטיסי הרחבת זיכרון. מה שמתיר לא הרבה זיכרון לקבצי מדיה.
 
Symbian
מערכת ההפעלה של Symbian ביסודה נועדה לשימוש מכשירי סלולר. נתח מערכת ה- Symbian בקרב מערכות ההפעלה שבמכשירי ה- Smart Phone הוא הגבוה ביותר מבין יתר מערכות ההפעלה - מעל 70%. מראה והתנהגות מערכת ההפעלה מובנה בצורה שונה ומותאם אישית לכל מכשיר ומכשיר. מערכת ה- Symbian מציעה תמיכה גם לגבולות היישומים המאופיינים לאורגנייזר מורחב ומכונת דוא"ל משלימה. בבחינת תמיכת מערכת ה- Symbian ביישומי תוכנות ה- Office, כאן התמיכה היא מלאה, הן לקריאה והן לעריכה בהן כולל בשירותי הדוא"ל ב- Microsoft Exchange. לחובבי המולטימדיה, הדרך פתוחה במערכת ה- Symbian OS עם כי תלויה בתמיכת המכשיר עצמו. וזאת נדרש הבירור המקדים במפרט המכשיר המיועד. ה- Symbian נתמך במגוון תוכנות צד שלישי לא מועטות אך בהחלט לא היסטריות. מה שמקנה לה אופק אפשרויות התרחבות יישומית, לא מבוטלת.
 
לסיכום פרק מערכות ההפעלה, שלבטח את אחד מהם תפגשו במכשירי ה- PDA הסלולרי או מכשירי ה- Smart Phone, חשוב להבין כי מערכת ההפעלה אמורה ליהיות בין ההחלטות היותר משמעותיות בבחירת המכשיר.
 
ההחלטות שבבחירת מערכת ההפעלה, יהיו בעיקרה נגזרת של שימושים ויעודים הצפויים על המכשיר. מה יקבע את גורל מערכת ההפעלה? יישומי Office, יישומי מולטימדיה, תכונות סנכרון מתקדמות, יישומי דוא"ל ועוד. אם להתחיל ביישומים המוכרים יותר לקהל הממוצע – יישומי ה- Office והמולטימדיה, כאן שתי מערכות ההפעלה, ה- PalmOS וה- Windows Mobile נשארות כמובילות ביותר. הן בשל תמיכתן ביישומים אלו באופן עצמי, של מערכת ההפעלה. והן בשל תוכנות מגורמים שלישיים המשלימים באופן מושלם את החסר במערכות ההפעלה.
 
בהשוואת שניהם, יתרונה של מערכת PalmOS היא ביכולת ההסתנכרנות הטובה יותר מול המחשב הנייד. ובל נשכח כי הסנכרון מתבצע גם מול מערכות מקינטוש, להבדיל מה- Windows.
 
בזירת המולטימדיה והתוכן העשיר, אין למול מערכת ה- Windows Mobile עוררין להגמוניה הבלתי מעורערת בזירה זו. כל היתר הינן, איך שאומרים חיקוי לכל מה שמובנה במערכת ה- Windows בעיקר ולמרות תוכנות צד שלישי הנרחבות התומכות במערכת זו.
מערכת ההפעלה מבית מוצרי ה- BlackBerry נולדה בעיקרה מהרצון להשמיש את מכשיר הסלולר ככלי תקשורת ארגוני ומכך יכולות תמיכתו בגישה לשרתי הארגון ויכולות הדוא"ל הנרחבות שבו. אלא שמוצר זה, שהיה צפוי שיוכנס לשימוש בארץ ע"י סלקום, ירד מהתוכניות, לעת עתה (?).
את מערכת ה- Symbian לא ניתן הרבה לבחור, היא כבר מגיעה באופן מובנה במגוון מכשירים מוגדרים. מה שכן ניתן לקוות כי תוכנות צד שלישי יתרחבו קצת יותר. מהם ניתן יהיה להתיר יישומים מורחבים במקצת, ממה שחשב יצרן המכשיר במקור.
 
תהנו!

באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות