צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > התחברות לאינטרנט > המדריך לרשת ביתית
 

המדריך לרשת ביתית


החדירה המואצת של האינטרנט המהיר מפתחת איתה צריכת שימוש הולכת וגדלה מיום ליום. ואיתה בהתאמה, ריבוי המשתמשים המתלווה לכל חיבור קיים. בכדי לא להסתבך עם יתר בני הבית, קחו לכם מדריך עם רשת ביטחון.
 
נכון לשנת 2006, ההערכות בשוק מדברות, כי בקרב למעלה מ- 30% מבתי האב המחוברים לאינטרנט המהיר קיים יותר ממחשב אחד. עקב כמויות המחשבים הנמכרים בשנה, ברור כי נתון זה ילך ויעלה על ציר הזמן. מכך, דחיית שיתוף המחשבים לרשת ביתית ולגישה משותפת לאינטרנט, אינה יכולה להידחות לעד ונראה כי היא בלתי נמנעת.
 
לאחר שהועלה הצורך לשיתוף יתר בני הבית לגישה משותפת על חיבור קיים, מכאן עולה השאלה, כיצד מאחדים את כל בני המשפחה, ואיזו רשת להקים מכל חלופות הרשתות הביתיות המוצעות כיום בשוק ומהי הכדאית ביותר לבתכם הקט.
את חבילות הרשת המוצעות כיום, ניתן לפלח בגדול לשתי חלופות עיקריות. האחת הרשת הקווית, בה מקושרת הרשת הביתית בקווים פיזיים. והשנייה היא הרשת האלחוטית.
 
בחלופת הרשת הקווית ניתן למצוא שלוש ווריאציות. הראשונה והמובילה היא הרשת הקווית הותיקה והאיכותית ביותר, באמצעות כבילת CAT5. פתרון רשת המקשר את מחשבי הבית בכבילה פיזית תוך קישורם לאינטרנט ע"י נתב גישה רגיל המותקן בטור למודם, או נתב גישה המאחד בתוכו את מודם ה- ADSL.
בשתי אופציות הרשת הקווית הנותרות, ניתן לציין את חיבור מחשבי הבית, על גבי שקעי הטלפוניה הקיימים בבית (HPNA) או על גבי שקעי רשת החשמל (Home Plug). על אופציות אלו בחרנו שלא להתרחב בשלב זה.
 
אופציה מובילה כיום, אשר מהווה את עיקר החיבור הנגיש לבית הממוצע, היא אופציית הרשת הביתית האלחוטית. פתרון רשת הנמכר כחבילת התחברות פשוטה יחסית של Plug and Play . (עם סייגים מסוימים) לקישור מחשבי הבית לגישה משותפת לאינטרנט, מבלי ללכלך קירות והתעסקות יתרה בתאימות שקעים.
 

טרם בחירת חלופת רשת כזו או אחרת, מומלץ לשבת טיפה (הרבה) עם עצמכם ולבחון מהם הצרכים החשובים והחיוניים לכם ביותר מעצם הקמת הרשת.
 
חשוב לציין כי הרשת הקווית היא האמינה והמהירה ביותר מכל חלופות הרשת המוצעות כיום. אם אתם רגע לפני כניסה לבית חדש, השקיעו מאמץ בתכנון הבית כולל כבילה תומכת לרשת מחשבים. 
 

הכירו את המתחרה
רשת קווית: הרשת הקווית באמצעות כבילת CAT5, על אף היותה הזולה, אמינה, בטוחה והמהירה ביותר (אפקטיבית), היא המורכבת יותר להתקנה. התקנת רשת בכבילה דורשת חיווט בין מחשבי הבית עד לנקודת הגישה המשותפת בו יימצא הנתב. והוא זה שיאפשר את הגישה המשותפת לרשת האינטרנט.
 
החיבור בין המחשבים לנקודת הגישה, נעשה בכבלי CAT5, ולמען הסדר הטוב באמצעות שקעי RJ45 בנקודות הקצה, אליהם יחובר המחשב המיועד. (בהתרשלות אסטטית, מה שלא רצוי, ניתן לחבר את המחשב ישירות, לכבל המגיע למקום המחשב).
 
עלויות התענוג לסידור רשת קווית ב- CAT5, הן בעיקר עלויות זמן אנוש ואסטטיקה. זאת למעט רכישת כבלי CAT5 ושקעיהם המסתכמים במצטבר לעשרות שקלים בודדים. למי שקיים ברשותו מודם ADSL בממשק ETH גם לא מחוייב לרכישת נתב או Hub, שכן במודם ה- ETH (דוגמת אלקטל 510) מובנה Hub במספר פורטים בסיסי, ומאפשר קנפוגו והפיכתו לנתב גישה המותאם לרשת ביתית ממוצעת, המאפשרת פתרון סביר בהחלט למשתמשים הממוצעים פלוס.
 
רשת אלחוטית: לאלו שזמנם קצר ועצביהם מרוטים מכדי להתעסק בכבילה פיזית שלא להזכיר את שיפוץ הבית שכבר הסתיים, חבילות הרשת האלחוטיות הן הפתרון הזמין והיעיל לבעיותיהם. חבילות האלחוט המוצעות כיום בכל ערוץ מכירה הניתן להעלות על הדעת, נגישות ופשוטות להתקנה לכל משתמש סביר. אך חשוב להכיר בתחילה את סדרות המוצרים המוצעים כיום, ומידת התאמתם בינם לעצמם.
 
תחילת הרשתות האלחוטיות הנפוצות כיום, בסדרות ה- 802.11, החלה בסדרת מוצרים בתקן 802.11a העובדים בקצבי תעבורה של 54 מס"ש (מגה סיביות לשנייה) ובתדר עבודה של 5 ג'יגה הרץ. תקן מוצרים שנועד בתחילה לשמש את המשתמשים היותר עסקיים עם יכולת תמיכה בריבוי משתמשים על ערוצים שונים. ובמיוחד, עבודה על תדר ייחודי של 5 גיגה הרץ. להבדיל מתדרי ה- 2.4 גיגה הרץ במוצרי "b/g", איתם פועלים מוצרי אלחוט נוספים בבית.
 
התפתחות תקן ה- 802.11a התקדמה לאיטה מהמצופה ע"י התעשייה, וכשלב ביניים הוקם תקן נוסף ה- 802.11b (תקן שהוקם כשלב ביניים כביכול) שהתבסס על משאבי תדר קיימים ה- 2.4 גיגה הרץ, ובקצבי תעבורת נתונים של 11 מס"ש. פופולריות תקן ה- 802.11b עלתה והובילה לתקן מתקדם יותר ה- 802.11g . תקן המאפשר על אותם תדרי 2.4 גיגה הרץ כפי שהיו במוצרי ה- " b ", תעבורת נתונים מוגדלת של 54 מס"ש כמקבילות למוצרי סדרה " a ".
 
מוצרי האלחוט בתקן ה- “g” הפכו למוצרים העיקריים המוצעים כיום ע"י ספקים הציודים. אלא שאלייה וקוץ בה. תדרי העבודה במוצרי ה- 802.11 b/g משמשים גם מוצרים אחרים בבית הפועלים באותו ספקטרום תדרים של 2.4, כדוגמת מכשירי הטלפון האלחוטיים ומכשירי המיקרוגל. דבר היכול לגרום לרעשים סביבתיים בתשדורת הנתב או להיפך, בטלפון האלחוטי הביתי.
לאחר מיסוד מוחלט של תקן ה- 802.11g שהפך לתקן הדומיננטי בארסנל חבילות האלחוט, הגיעה תורם של משפרי הגרסאות, עם מוצרי “g+” המשופרים בקצביהם המוצהרים ע"י היצרנים, לקצבים שמעל 100 מס"ש. חשוב להדגיש כי מהירויות אלו כפי שיוצאות במפרטי היצרן אינן מהירויות המידע בפועל. שכן מהירויות אלו טומנות בחובן גם את תקורות ניהול הרשת, המגולמת בתוך ברוטו הקצב המוצהר על ידם.
 
הכירו את עצמכם
טרם בחירת חלופת רשת כזו או אחרת, מומלץ לשבת טיפה עם עצמכם ולבחון את המרכיבים החשובים והחיוניים לכם ביותר מעצם הקמת הרשת ועל פיהם תתקבל ההחלטה על איזו חלופת רשת ללכת:
 

נתב גישה משולב 
לעיתים קשה לנבא את העתיד או את סביבת העבודה המחשובית אותה נרצה לשתף ברשת. מרבית נתבי הגישה האלחוטית מכילים פורטים לחיבורי רשת קוויים. חיבורים אלו מחוייבים למי מכם המעוניין שחלק ממחשבי הרשת יחוברו בחיבור הקווי האמין והמאובטח יותר.
מבנה הדירה
טווחי הפעילות המוצהרים ע"י יצרניות רשתות האלחוט מגיעים לעיתים למרחקים של מאות מטרים במקומות פתוחים ועד כמאה מטרים במקומות סגורים. כך במפרט. מה שלא תמיד עומד במבחן המציאות. אלא שמרחקים מדודים אלו לכאורה, נבחנים בתנאי מעבדה בסבירות לא מועטה על ציודים מאותה משפחה מכך תאימות שידור מלאה ביניהם, מה שמגדיל את הטווח הנמדד. לא בטוח שנמדדו בדירות רב קומתיות, או בנסיון מעבר בין חדרי ממ"ד, הנפוצים בארצנו. או בדיקות תחת הפרעות אלקטרומגנטיות שגרתיות כדוגמת כבלי חשמל או מוצרי אלחוט נוספים בבית וכדומה.
 
אם ביתכם רב קומתי ובעל חדרי ביטחון ובהם תחנות עבודה המיועדות לקישור משותף, חשוב לבחון ולהתרשם מחברים (או התייעצות פורומים) במבנה בית דומה על מידת הבעיות היכולות לקרות בסוג בית זה. גם אם החלטתם ללכת על רשת אלחוט חשוב ביותר כי מיקום תחנת הגישה (הנתב) יהיה בעמק השווה בבית. מקום הוגן בו קליטת ושידור הנתונים, תהיה נגישה בבטחה לכל עמדה בבית.
 
מהירות תעבורה
יש לבחון מראש, מה מידת החשיבות הנדרשת ממהירות הרשת ועל פיה תקום החלטת הרשת המיוחלת. אם מטרתכם העיקרית מעצם שיתוף הרשת היא גישה משותפת לאינטרנט, אזי כל רשת תדע לתמוך בקצבי האינטרנט המוצעים כיום, גם אם תתחברו לקצב ה- 2M.
עם זאת, אם מטרת הרשת היא בנוסף לקישוריות לאינטרנט, גם העברת קבצים\מדיה\משחקים רשת, בצורה תכופה בין המחשבים ברשת הביתית, כאן יש לבחון את החלופות, ע"פ המהירות הניתנת למיצוי במסגרת חלופות הרשתות השונות ומידת השלמתכם עם כל אחת. נזכיר כי רשתות הקוויות ב- CAT5 מגיעות לקצבים תעבורה של- 100Mbps. הרשתות האלחוטיות בתקן 802.11g מגיעות לקצבים של 54Mbps . ורשתות ה- HPNA הסטנדרטיות, מגיעות לקצבים של עד 10Mbps.
 
אבטחת מידע
אבטחת המידע המקסימלית היכולה להתקבל ברשת היא באמצעות הרשת הקווית. שממנה אין יוצא ואין בא, אלא אם זהו רצונכם המוחלט מראש. בעיית אבטחת המידע בין תעבורת הנתונים ברשת, מקבלת משנה תוקף ברשתות האלחוט לסוגיהן. שכאן כל האקר המכבד את עצמו יידע לדמות עצמו בקלות כחלק משותפי הרשת ולחגוג לאין מפריע.
פרצות האבטחה לא נפלו על אוזניים ערלות בתעשייה, ופתרונות האבטחה יוצאים ומתעדכנים מעת לעת. בתולדת תקני האבטחה ברשתות האלחוט מסדרת “b” הוקם אלגוריתם הצפנה הקרוי WEP (Wired Equivalent Privacy) – קידוד המדמה פרטיות הנהוגה ברשת קווית.פרוטוקול הצפנה שנמצא כפרוץ ובקלות חדירה פוטנציאלית בלתי נסבלת. במחצית 2003 הוחלפה ע"י ארגון התקינה IEEE, שיטת ההצפנה WEP במתקדמת יותר ה- WPA (Wi-Fi Protected Access). הצפנה שהוכנסה כתקן אבטחה מחייב בכל מוצרי ה- "g" המבקשים הסמכת Wi-Fi. כך שכל מוצר בתג Wi-Fi מסדרה "g", נושא כחובה, את תקן ה- WPA.
 

חשוב להדגיש!
לא כל מוצר רשת אלחוט בין אם הינו בתקן "g" או בכלל, הינו בהכרח בעל תו Wi-Fi. תו ה- Wi-Fi ניתן רק ליצרנים שעמדו במוצריהם, במבחן תאימות והסמכה, מהתאחדות יצרני האלחוט הרשאית הבלעדית להטבעת תו זה.

מרכיב נוסף החשוב לא פחות הוא רמות ההצפנה הקיימות בתחנת הגישה. רמות הצפנה המאפשרות קידוד מירבי שהינו בתלות למספר הביטים המובנים בנתב. רמות ההצפנה המינימליות המוצעות כיום (או שאליהם בכלל יש להתייחס) מתחילות ב- 64 ביטים ועד ל- 256 ביטים. בשיקול מרכיב אבטחת המידע, ככל שתגבר כמות הביטים המיועדים להצפנה כך יקטן הסיכוי לפריצת קוד ההתקשרות לרשת. וממנו תגבר משיכתנו למוצר.
 
המשמעות עבור המשתמש הביתי היא בכמה רובדים: רשת אלחוטית פרוצה תאפשר לעוברים מזדמנים בסביבתכם להשתמש ברשת הביתית שלכם, וכתוצאה מכך גלישתכם שלכם תואט. כמו כן, תתכן גישה לתיקיות הנמצאות בשיתוף ברשת הביתית שלכם. עבור רשת בבית העסק המשמעות יכולה להיות אף של ריגול תעשייתי. מומלץ לגונן על הרשת באמצעות סיסמה שתאפשר התחברות לרשת הביתית. אל דאגה, אבטחת הרשת האלחוטית לא תאט את מהירות גלישתכם.
 
קלות התקנה
במרכיב קלות ההתקנה לא יילקחו בחשבון כל השיקולים המוקדמים, שהם לשיקול דעתכם וצרכיכם הפרטיים. למי מאיתנו שקלות ההתקנה והאסטטיקה שבהתקנה, בראש מעיניהם, רשת אלחוטית היא הפתרון המושלם עבורם. אם התקנת כרטיס אלחוט פנימי ( PCI ) מהווה מכשול מסויים לקלות הבלתי נסבלת של התקנת רשת אלחוט, כאן אפשר להצטייד בכרטיס רשת אלחוטית בממשק USB , שלא דורש מאומה מעבר לכיפוף קל בגב התחתון.
 
מחיר
בשיקולי המחיר וכדאיות ההשקעה ברשת הביתית, יעמדו לנגד עיננו השקעה של מאות שקלים תמורת רשת אלחוטית עם כל הקלות הנלוות להתקנה הדורשת לא הרבה מכל אחד והבנה מינימלית לצורכי הגדרות התחנות ועמדת הגישה. יתרונו המובהק בפתרון האלחוט הוא בניידות המוחלטת בסביבת הבית לגלישה, גם מהמרפסת.
 
אך בל נשכח, פתרון רשת עם אבטחה וקליטה שלא סגורה הרמטית במאת האחוזים. מנגד, תעמוד חלופת הרשת הקווית על יתרונותיה האחרים, אבטחת מידע הרמטית, יציבות שידור וקליטה וקצבי תעבורה גבוהים. חלופה שתעלה במאות קלוריות אך עם השקעה כספית של עשרות שקלים בודדים. זאת כאמור במידה וביצוע ההתקנה הינו באופן עצמאי. יש לציין כי במידה שתחליטו על התקנת רשת קווית ע"י טכנאי רשתות, עדיין ההשקעה יכולה להסתכם בפחות ממחצית עלות התקנת רשת אלחוטית.
 

באדיבות Telcoshops.com

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות