צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מדריכים וטכנולוגיות > טכנולוגיית ה- Wimax , רשת ביתית בגודל עיר
 

טכנולוגיית ה- Wimax , רשת ביתית בגודל עיר


את סביבת האינטרנט המהיר ושימושיו היומיים קלטנו מזמן. אלא שלא בדיוק ידענו עד איפה ניתן לקלוט. טכנולוגיית ה- WiMaxבאה לפתור את הצורך והרצון להתקוון גם כשאנו מרוחקים עשרות קילומטרים
 
את סביבת האינטרנט המהיר ושימושיו היומיים קלטנו מזמן. ולעיתים לא כל כך. אלא שלא בדיוק ידענו עד איפה ניתן לקלוט. טכנולוגיית ה- WiMax באה לפתור את הצורך והרצון להתקוון גם כשאנו מרוחקים עשרות קילומטרים, מסביבת העבודה הנייחת.
 
דמיינו לעצמכם כי בכל עת ובכל מקום תימצאו בעננת קישוריות לאינטרנט, בפס הכי רחב שהכרתם. ללא הצורך להתקבע לנקודת גישה נייחת כלשהי. גלישה מכל מקום העולה על הדעת - בתי קפה, נסיעות מרוחקות, מקומות ציבוריים ושאר מקומות שבהם קישוריות לאינטרנט היתה בגדר בקשה שאינה מן המציאות.
 
טכנולוגיית ה- Wimax ובשמה המלא: Worldwide Interoperability for Microwave Access, הינה טכנולוגיה לשידור אלחוטי בפס רחב לקישור רשתות איזוריות (MAN), ולה ניתן התקן a802.16. למען האמת, Wimax אינה טכנולוגיה אלא ביטוי שמי, המגלם את הטכנולוגייה שהוגדרה בתקן 802.16a. תקן זה בא כשיפור ושדרוג לקודמתו הבסיסי, תקן ה- 802.16.
הטכנולוגיה פורסמה לראשונה ע"י ארגון התקינה IEEE בינואר 2003 עם הבטחת כניסה לפעילות ב- 2005 בשיפורים של טווחי הפעלה, מהירויות תעבורה ורמות שירות שמשתנות (Qos). רמות השירות ייעודם העיקרי לתמיכה בשירותי ה- Triple Play (קול, ווידאו ונתונים). פרסמי ופורומי הטכנולוגיה פניהם לחולל מהפכה בחלופת החיבור המהיר לאינטרנט, הפצת מדיה דיגטלית ולתקשורת טלפונייה בכלל. כמו שהסלולאר עשה לרשת הטלפונייה. וכאלטרנטיבה לפתרונות הרחבות פס בדוגמת ה- DSL והכבלים.
בסיס הרעיון שמאחורי הטכנולוגיה הוא פשוט למדיי. במקום להשתמש באלפיHotspots  (נקודות גישה אלחוטיות) על מנת לכסות שטח נרחב, לגלישה אלחוטית מכל מקום, רשת ה-WiMax  תכסה שטח נרחב ממקום שידור יחיד ועוצמתי. בכך הטכנולוגייה מייצרת רשתMetropolitan Area Network) MAN ) המאפשרת חיבור שטחים בגודל של ערים לרשת אחת.
אנטנות ה-WiMax  מחוברות ביניהן באופן קווי בין תחנות הממסר, לספק האינטרנט ויכולה תיאורטית לכסות שטח ברדיוס של עד 50 ק"מ. ובמהירות מרבית המגיעה עד ל- 70Mbps. את הטווח ניתן להגדיל ע"י שכפול תחנות גישה (אנטנות) נוספות שנמצאת בקשר עין ישיר עם האנטנה הראשונה. בעזרת אופציית שכפול התחנות ניתן לחבר גם אזורים נידחים שבהם לא ניתן או כדאי היה לבצע כבילה מסורתית על מנת לספק אינטרנט וטלפוניה.
להבדיל מתקן ה- 802.16 שהיווה את התקן הבסיסי לקישוריות אלחוטית ברשתות MAN, בעזרתו ניתן היה לשדר רק ב- LOS, טכנולוגיית ה-WiMax  מתאפשרת בשתי תצורות השידור LOS ו- NLOS:
LOS – Line Of Sight
שיטת ה- LOS אפיינה את תקן ה- 802.16 הבסיסי, ובו מחוייב קשר העין בין אנטנת ה- WiMax לבין המקלט, דוגמת צלחת המותקנת על גג הבית. שימוש בתצורה זו מאפשר תעבורת מידע גדולה עם מעט תקלות במידע. עם זאת שברירית ונתונה להפרעות אקלימיות. לפעילות תקינה, המחוייבות לשמור באופן מתמיד על שטח נקי ממכשולים ובטווח ראייה בין המקלט למשדר.
תצורת ה-
LOS מאפשרת קישוריות ברדיוס של עד 50 ק"מ. ומיועדת בעיקר לחיבור של מאות לקוחות לקישור מהיר וקבוע לאינטרנט או טלפוניית IP
, ע"י רוחב פס גדול ויציב.

 


כך בערך ייראו שמי העיר אם הכל יעבור בשלום..

NLOS –  Non Line Of Sight
שיטת שידור מעודכנת ומאופיינת לתקן ה- 802.16a. שיטה זו המזכירה את שיטת העבודה של ה- WiFi בכך כי לא קיימת החובה לקשר עין עם אנטנת ה- WiMax. בתצורה זו התדרים שבשימוש נמוכים יחסית: 2 – 11 גיגה הרץ, מה שמאפשר עבודה הנתונה פחות להפרעות סביבתיות וחשופה פחות למכשולים שבדרך.
תצורת ה- NLOS יועדה בעיקר לחיבור לקוחות "מזדמנים" לדוגמא בעלי מחשבים ניידים ומחשבי כף - יד המעוניינים להתחבר לרשת האינטרנט בסביבה חיצונית. שיטת חיבור זו מגבילה את אפשרויות החיבור לרדיוס של עד 7-10 ק"מ ממקום תחנת השידור.
בקהילת התקשורת העולמית, טכנולוגיית ה- Wimax מהווה איום על ספקי ה- CABLE/DSL בעולם. מה שמעיב על חדירת הטכנולוגייה. שכן באמצעות טכנולוגיה זו ניתן להעביר קישוריות לאינטרנט ל שלל היישומים שבו. כמו גם שירותי טלפוניה.
כיום בעולם, חברות טלפונייה וסלולר ואיתן חברות אינטרנט רבות מתעניינות באפשרות של ה- Wimax על מנת לספק Data ואפליצקיות Voice ולו מהסיבה הברורה כי הצורך בהשקעה בתשתיות מסתכמת בהקמת אנטנות (עוד אנטנות...) ובכך לדחוק את רגלי חברות הנחושת.
פורום ה- WiMAX
הפורום העולמי לטכנולוגיית ה- Wimax  אמון על תיאום התקינה למוצרים האמורים להיתמך ברשת ה- WiMAX  כמו גם מידת התאמת ציודי היצרנים בינם לבין עצמם. במידה ונמצאו המוצרים או החברות כמותאמות ומאושררות ע"י הפורום מוטבעת בהן חותמת הפורום - WiMAX Forum Certified. באתר הפורום מצויין, כי כל שם בווריאציה אחרת, היא לא מבית היוצר של הפורום. לשימת לב החברות.
לסיכום, עולם התקשורת והאינטרנט מתפתח בקצבים מסחררים, עליהם מתווספים הציודים הניידים הצצים בכל פינה ונגישים לכל - המחשב הנייד, PDA, סלולרי שעושה הכל וגם קצת שיחות, או מכשירים המשלבים את הכל כבר יחד. ולאן שלא מביטים רואים התכנסות ואיחוד ממשקים לכיוון התקשורת האלחוטית. וככל שתתרחב בטווחי הכיסוי והקצבים המוצעים, כך ייטב לספקיות התקשורת האלחוטית.
כעט רק נותר לחשוב על ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות שכל פתרונות האלחוט למניהן אם בבית ואם לקישוריות איזורית, יביאו עימן.

באדיבות Telcoshops.com

 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות