צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מחשבים > כרטיס המסך הגרפי
 

כרטיס המסך הגרפי


לצרכן הממוצע שעיקרי עיסוקיו במחשב הינם לצרכי גלישה, עבודה באקסל ועריכת מסמכים, שדרוג הכרטיס הגרפי לא יעורר כל התלהבות יתרה. לעומת זאת, לגיימרים, מדובר על אויר לנשימה.
 
את כולנו חינכו תמיד כי אין לשפוט על פי המראה החיצוני, אלא על פי המרכיבים הפנימיים. עם כל הכבוד לאימרות אלו, הכל טוב ויפה, עד שמגיעים לעולם המחשוב ואופן תצוגת הביטים המתרוצצים פנימית לו.
 
לצרכן הממוצע שעיקרי עיסוקיו במחשב הינם לצרכי גלישה, עבודה באקסל ועריכת מסמכים, שדרוג או רכישת כרטיס גרפי משופר, לא יעורר כל התלהבות יתרה ובטח שלא יצליח להבין מה משמעות כל פיקסל המרצד שלא במקומו או חלילה קפיאת מסך ולו לשבריר שנייה. מבחינתו הכרטיס הגרפי שהותקן לפני שלוש שנים יעיל באותה תקפות כמו היום ואולי מעבר לכך.
 
לאלו שיכולות גרפיות גבוהות אינן משמעותיות עבורם במידה רבה, תמיד תישאר האופציה להשאיר את הכרטיס הגרפי הראשוני המצוי ברשותם  או את המתאם הגרפי המובנה בלוח אם, מה שיגזול משאבים יקרים מפעולת זיכרון העבודה במחשב. לעומת זאת, הצורך ואפילו הצורך הגבוה לכרטיס גרפי מתקדם, מאפיין בעיקר את קהל שחקני המחשבים, או צרכני הגרפיקה הגבוהה. מטבע עיסוקם של קהלים אלו הכרטיס הגרפי מהווה את שער הניצחון לעולם וויזואלי טוב יותר. ואת זה בהחלט אפשר להבין.
 
בגדול, פעולת הכרטיס הגרפי מקבילה לא במעט לפעולת המחשב, או ליתר דיוק ביחסי העבודה הקיימים בין המעבד וזכרונות ה- RAM. הכרטיס בעיקרי תפקידיו, לקלוט מידע המתקבל מרכיבי המחשב, לעבד אותם בעצמו, תוך סיועו של זיכרון העבודה, המהווה חלק אינטגרלי של הכרטיס, ולהוציא תפוקות של מידע ויזואלי חד ברור ורציף.
חשיבותו של הכרטיס הגרפי, ביישומים עתירי מולטימדיה או בעיקר ביישומים תלת מימדיים, לפעול לעיבוד המידע הגרפי במקסימום המהירות והיעילות, ובמינימום שימוש במשאבי המעבד או זיכרונות ה- RAM הראשיים של המחשב. התוצאה לכך הינה מהירות עיבוד גרפי מהירה ואיתה מהירות עבודת מחשב מהירה אף יותר. 
 
בצד יצרניות וספקיות החומרה או המעבדים לכרטיסים הגרפיים, כשהמובילות שביניהן הן ATI עם Radeon ו- nVidia עם GeForce, עדכוני גרסות הכרטיסים הגרפיים מתרחשים ברוטינה של פעמיים בשנה לערך, ואמורים להדביק את צרכי השוק כביכול, הנגזרים מיצרני משחקי המחשבים או מעדכוני מיקרוסופט, דוגמת עדכון תוכנת ה-  DirectX (עכשיו אנחנו בגירסה 9), או שניהם גם יחד, ולעיתים גם קורה ההיפך.
 
 
הכרטיסים הגרפיים מוצעים בשני תצורות ממשק - ממשק ה- AGP וממשק ה- PCI Express, שאופן חיבורם ללוח האם שונה לחלוטין, ועל כך צריך להינתן הדגש, הן בבחירת לוח האם והן בבחינת הכרטיס הגרפי המיוחל.
לוחות האם הממוצעים שהוצעו עד לפני כשנתיים שלושה הכילו ממשקי AGP - Accelerated Graphics Port במגוון מהירויות של עד 8X. התחליף לממשק ה- AGP הגיע בדמותו של ה- PCIe. אותו ניתן למצוא כיום בחלק ממפרטי לוחות האם המוצעים במהירויות של עד 32X ולעיתים ביציאות מקבילות בעלות מהירויות שונות. חשוב לציין כי ממשק ה- PCIe נחשב טוב יותר מממשק ה- AGP ומתקשר טוב יותר בעבודתו מול המעבד.
 
הכרטיס הגרפי: דגשים עיקריים
לכרטיס הגרפי קיימים מאפיינים וצירי פעילות עיקריים המקבילים במפרטיהם כמו למעבד ולזיכרון ה- RAM שאותם חשוב שנכיר לפי עיקרי הפרמטרים הבאים: 
 

מי באמת צריך כרטיס גרפי?
הכרטיס בכלל אצבע: חשוב להבין כי עיקר תפקיד הכרטיס הגרפי, מעבר ליכולות האצת עיבוד גרפיקה מורכבת, הוא מניעת העמסת מעבד וזיכרון המחשב. 
לחובבי משחקי המחשב, בעיקר המשחקים עתירי המולטימדיה והתלת מימד, עליהם אין חולק כי כרטיס גרפי הינו בגדר מוצר חובה. וככל שיהיה משוכלל יותר, כך ייטב.
עם זאת, לקהל הביתי הממוצע, שאינו מושבע משחקים, לא בטוח כי השקעה בכרטיס גרפי בדרגות עליונות באמת נחוץ. במידה ומעבד המחשב מספיק גבוה (2.4G ומעלה) וכמוה כמות הזיכרון (512M ומעלה), רכישת כרטיס גרפי, יכולה להמתין עוד מספר שנים בלי חשש

המעבד הגרפי - GPU:
משחקי המחשב הכבדים נראים על המסך טוב כאשר הם מוצגים ב- 60 fps (60 פריימים לשנייה). הצגת הפריימים בתדירויות המתבקשות, נגזרות ביחס ישיר למהירות המעבד הגרפי ויכולות הזיכרון הגרפי. מהירויות המעבדים בגרסאות הרכטיסים העדכניים דוגמת GeForce6600 ו- Radeon מסדרה X, מגיעות כיום לכדי 500 מגה הרץ. ניתן לאמר, כי השקעה במעבד גרפי מקבילה בתועלתה להשקעה במהירות מעבד CPU. מהירות שעון גדולה יותר, שווה מהירות עיבוד חזקה יותר.
כיום, משחקי המחשב החדשים היוצאים לעולם מושתתים על DirectX 9, וזה צריך שיילקח בחשבון ולוודא מראש כי המעבד הגרפי יודע לעבוד עם תוכנת האצה זו, או מאיצים אחרים היוצאים לעולם המשחקים והגרפיקות.
 
זיכרון RAM:
בכל שימוש מתמשך בפעילויות גרפיות הפועלות בתלת מימד דוגמת משחקי מחשב ווידאו וכדומה, המידע הנחוץ להצגה על גבי המסך, לאחר עיבודו במעבד הכרטיס, נאגר ומועבר דרך זיכרון ה- RAM של הכרטיס הגרפי. עקב המידע העשיר והרווי העתיד לעבור למסך, נידרש זיכרון RAM  מספיק גדול בכדי לאגור ולהעביר את כל כמויות המידע הגרפי שיועבר בסופו למסך המחשב בצורה החלקה והמהירה ביותר, ללא כל ריצודים או השהיות. זיכרון זה מיועד למטלות הגרפיות של המחשב, ומוריד את העומס מזיכרון המחשב, העמוס במטלות גם כך. זיכרון ה- RAM הנמצא בכרטיס הגרפי מומלץ שיהיה לפחות מסוג DDR SDRAM, כאשר ממנו קיים סוג זיכרון מתקדם יותר של GDDR3. ככל שתגדל קיבולת הזיכרון כך תתאפשר העברת מידע חלקה יותר למעבד המחשב, ומכך תצוגה אמיתית יותר.
 
רוחב תעבורה:
ה- Memory Bandwidth מייצג את מהירות העברת הנתונים שבין מעבד הכרטיס הגרפי לבין הזיכרון שבכרטיס. הביצועים הגרפיים ישאבו כוחות גם מפרמטר של רוחב התעבורה המוצג בליווי מספר הביטים דרכם עובר המידע. כיום מרבית הכרטיסים מוצעים ברוחב תעבורה של 128bit. פחות ממנו, אין מה ללכת.
 
RAMDAC:
Random Access Memory Digital to Analogue Converter - זהו שבב שבכרטיס הגרפי הממיר את האותות היוצאים ממעבד הכרטיס לתצוגה הנוכחית שלכם. ה- RAMDAC מוצע במספר מהירויות לרוב 300-400MH. מהירות RAMDAC גבוהה יותר מעידה על תמיכה ברזולוציה גבוהה יותר.
 
אופציות נוספות המוצעות בכרטיס הגרפי:
הכרטיסים הגרפיים המוצעים כיום, מכילים מגוון אפשרויות שימוש, אותם יש להכיר ולקחת בחשבון, למידת שהנכם צריכים אותם כיום, או אולי תדרשו אליהם בעתיד.
  • DVI Out Digital Visual Out: יציאה המאפשרת לכרטיס הגרפי לעבוד מול מסכים חיצוניים הן דיגיטלים והן אנאלוגים ביציאת DVI שהינה איכותית יותר ברמת התצוגה הנצפית בה.
  • S-Video – Out/In: יציאה המאפשרת עבודה דו כיוונית Out/In לעבודה מול התקנים אנאלוגים כגון טלוויזיה, ווידאו ומקרן.
  • Composite – Out/In: יציאה בפעולה המקבילה ל- S-Video, באיכויות נמוכות יותר.
  • Dual Display: כרטיסי מסך לעיתים מכילים במפרטיהם אפשרות לחיבור מסך נוסף או אל מסך הטלוויזיה במקביל. כך, לדוגמה, בעת הקרנת מצגת שקופיות באמצעות מקרן, תוכלו לצפות במתרחש על המסך הגדול גם ממחשבכם.
  • SLI - Scalable Link Inteface: תכונה המאפשרת הצבת שני כרטיסים גרפיים זה לצד זה, לשיפור ביצועי גרפיקה. כך יוצא כי ביישומים ממש כבדים מתחלקת עבודת העיבוד בין שני סוגי הכרטיסים. עבודה ב- SLI נתמכת רק ע"י לוחות בעלי ממשקי PCIe ובסוגי כרטיסים בעלי מעבדי GeForce. 
 
מספר דגשים לפני רכישה:
ייעוד: אם אינכם סגורים על עצמכם לחלוטין לגבי צרכיכם מהכרטיס הגרפי, ערכו רשימת צרכים מקדימה, ומשם תבוא הבחירה היעילה מהחלופות שיוצעו לכם. האם יעדכם מראשך כיווני המולטימדיה הכבדה, הקלה, סתם גלישה ויישומי הגלישה הסטנדרטיים באינטרנט.
 
מוכנות לוח האם: אם אתם משדרגים את מחשבכם, וודאו טרם היציאה לקניות באם קיימת בלוח האם שלכם יציאת AGP, לפחות, ואת סוג היציאה ומהירותה. בהתאם לקיום חריץ AGP וגודלו, תותאם הדרישה לכרטיס. 
 
מעבד וזיכרון: אם עיסוקכם באופן שגרתי בעריכות ווידאו או גרפיקה מורכבת ועדיין המחשב אצלכם מתקרב לצעקה האחרונה - מעבד מחשב גבוה וזיכרון RAM גדול מספיק, מומלץ ללכת על כרטיס בעל מעבד ביניים, כשתי רמות מהדגם המתקדם ביותר.
לגיימרים, היות והמשחקים החדישים יוצאים לאוויר תחת תוכנת DirectX 9, מומלץ לוודא כי הכרטיס תומך בכך. ובנוסף להתכונן לזיכרון RAM של 128MB לפעילות אופטימלית.
 
הכרטיס בשימוש הטלוויזיה: על מנת לצפות בטלוויזיה במחשבכם תזדקקו לכרטיס טלוויזיה, שגם הוא סוג של כרטיס מסך, אך עדיין לא ניתן להגדירו ככזה. כרטיס טלוויזיה הינו כרטיס פשטני יותר ומספק זיכרון המיועד רק לשם קבלת נתונים אלו. רוב הכרטיסים הגרפיים כיום מאפשרים יציאה לטלוויזיה. רכיב זה יופיע במפרט כ- TV OUT. וודאו כי באמת כך ברכישת הכרטיס הגרפי.
 
מתנות: ולסיום, הרי אי אפשר לשלם על מוצר מבלי לצפות לקבל משהו נוסף בחינם.. היות וקיימים בנדלים (חבילות מכר משולבות) בין יצרני הכרטיסים ובין ספקי תוכנה למיניהם, בדקו אילו תוכנות או משחקים נלווים, מסופקים במתנה (לא התנסות או דמו) או ניתנים לרכישה בשיעור הנחה משמעותית. לעיתים ערך המתנות או ההנחות אינו מבוטל כלל.

צירפנו לשימושכם, לינק לאתר
Rojack המציג מפורטות את מאפייני כרטיסי המסך הנפוצים. חשוב להכיר באמצעות אתר זה את מאפייני הכרטיסים המוצעים לכם, טרם הרכישה.

באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות