צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מחשבים > זיכרון המחשב
 

זיכרון המחשב


אם אתם מתחילים לחוש כי משהו במחשב לא עובד כמו שצריך. כנראה שיש בעיה.. אפשרות אחת היא כמובן לבחון החלפת המעבד למתקדם יותר או בכלל את כל המחשב. ויכול ליהיות שהפתרון לבעיותכם תימצא בהרחבת הזיכרון הקיים בלבד.
 
כנראה שמשהו דרוש לשפצור במחשב הקיים. הוא פשוט מסרב להתנהג כפי שהיה לפני שנה. מכירים את זה?
אז אם החלטתכם כי הגיע הזמן למחשב חדש או מעבד מתקדם יותר או פשוט לבחון אפשרויות להאיץ את עבודת העצלן שבמחשבים, מוטב שנמצא לו פרטנר לעבודה המותאם ביותר עבורו. או לפחות אחד שלא יפריע יותר מדיי.
 
ניתן לראות בזיכרון ה- RAM כשולחן העבודה של המעבד. בהגדרת תפקידי זיכרון ה- RAM אמון על שמירת וניתוב המידע הזמני המועבר אל המעבד וממנו, להפעלת רכיבי המחשב הממתינים להוראותיו. מעבד טוב, בכדי שיעבוד באופן אופטימלי ליכולותיו המוצהרות בו, צריך עוזר טוב ובוודאי אחד שלא יפחית מביצועיו הפוטציאליות.  
 
מעבר ליכולות הזיכרון המוצהרות במפרט היצרן, פעולת הזיכרון, תהיה נגזרת ישירה של לוח האם ומאפייני התקשורת על גביו (ביכולות ה- BUS) וכמובן ביכולות המעבד – במהירותו ובגדלי זיכרון העבודה הדינאמי - L2\L1 CACH.

במפרטי המחשבים מוצעים מגוון זיכרונות מסוגים שונים, כשלא ברור בדיוק למה נחוץ או מותאם כל אחד מהם והאם יכולותיהם הם מה אנחנו צריכים. במידה והמדובר על שדרוג זיכרון למחשבכם הישן, חשובה הבדיקה המוקדמת האם ניתן לבצע שדרוג על גבי לוח האם שברשותכם ואיזה זיכרון מותר בו.

 


הדיסק הקשיח כאלטרנטיבה ל- RAM.
מעבד המחשב חייב שיעמוד לצידו המסייע, לשם שמירת וניתוב המידע הזמני, המועבר אליו וממנו. כמות זיכרון RAM נמוכה מהמצופה מפעילות המחשב או היישומים הרצים באמצעותו, תחייב פתרון זיכרון דינאמי חלופי.
המענה אותו ייקח המעבד בהעדר תמיכת RAM מספקת, הוא מזיכרון הדיסק הקשיח. המעבד יאותת למערכת ההפעלה כי חסר לי העוזר המיוחל. ומשם, מהדיסק הקשיח יוקצו כמות מגות של זיכרון כתחליף RAM שהוא ה- Virtual memory.
חשוב להדגיש כי קצבי עבודת הדיסק הקשיח נמוכות מאוד בהשוואה למהירויות המעבד. וכך הכנסנו עצמנו למחסור בזיכרון RAM, זיכרון דיסק והאטת פעילות מחשב כללית.

הקדמה לזכרונות
סוגי הזיכרונות היכולים ליהיות מוצעים כיום, מהצעות המחשוב הנמוכות ביותר ועד למשוכללות, הם בעיקר זיכרונות ממשפחת ה- SDRAM  לסוגיהם. בין אם אליהם מתווספים תארי ה- DDR או ה- DDR2.
בסוגי המודולים (התושבות) לזיכרונות העיקריים המוצעים, קיימים שניים עיקריים:
  • DIMM - Dual Inline Memory Module שהוא המודול המאופיין למחשבים של השנים האחרונות. כאשר זיכרון ה- SDRAM בעל 168 פינים, ה- DDR בעל 184 פינים וזיכרון ה- DDR2 בעל 240 פינים.
  • SIMM - Single Inline Memory Module מודול שני המאופיין יותר ללוחות האם במחשבים הנושנים יותר, אך חשוב למי מכם בעל מחשב שכזה, המעוניין להרחיב את הזיכרון. מודולי ה- SIMM מוצעים בשתי סדרות פינים - 30 פין ו- 72. לגביהם נדרשת הבדיקה לתאימות לוח האם שברשותכם.
ההבדל העיקרי שבין מודול ה- DIMM לבין ה- SIMM הוא בעיקר בערוץ העברת המידע. כאשר ה- DIMM פועל בערוץ של 64 ביט לעומת ה- SIMM הפועל ב- 32 ביט.
לבדיקת רכיבי המחשב הפנימיים על מאפייניהם החשובים להבנת יכולות ההרחבה שבהם דוגמת: כמות זיכרון מקסימלי הניתנת להרחבה, מודול תושבת הזיכרון DIMM/SIMM, סוג לוח האם ועוד, צירפנו לשימושכם לינק לבדיקה מקדימה ב- OEMpcworld. האתר כולל בנוסף מדריכי התקנה לסוגי הזכרונות השונים. שווה.

  

SDRAM

Synchronous Dynamic Random Access Memory

זיכרון שיצא בגרסתו הראשונה בתחילת שנת 1996 והיווה את הגרסה המשודרגת לזיכרון ה- EDO. טכנולוגיית הזיכרון נבנתה כך שקצבי עבודת ה- RAM תתאים עצמה למהירות עבודת המעבד, מבלי שהאחד ימתין לפעילות השני. סוג זיכרון זה היה הנפוץ ביותר עד לשנת 2000 במחשבים האישיים וממנו כבר התפתחו לכיווני ה- DDR, RDRAM וה- DDR2, במחשבים החדשים יותר של היום.

זיכרון ה- SDRAM פועל במהירויות שעון של 66-133 מגה הרץ, בהתאם לסוג המחשב (מהירות ה- BUS) אליו הוא  מיועד. קצבי העברת המידע לזיכרון ה- CACH בשכבה השנייה של המעבד (זיכרון ה- L2), מגיעות עד ל- 528MBps. מהירויות העבודה הללו אופטימליות למעבדים התומכים בקיבולת עבודה זו בשכבת L2, כדוגמת מעבדי פנטיום 4  וה-  Athlon XP בגרסות הפחות מתקדמות.

 

  DDR – SDRAM

Double Data Rate – Synchronous Dynamic Random Access Memory

שבב זיכרון ביעילות כפולה כמו שאומרים. זיכרון שיצא לאור עולם המחשבים במהלך שנת 2000, המאפשר את הכפלת ביצועי זיכרון ה- SDRAM. הכפלה זו מתאפשרת באמצעות שיגור נתונים כפולה בכל מחזור שעון לשכבת L2 בזיכרון המעבד – משלוח מידע הן בעלייה והן בירידה, בכל מחזור פעילות שעון הזיכרון.

לדוגמה אם קצב פעילות CHIP הזיכרון הינו 100 מגה הרץ, העברת המידע מתבצעת בכל עלייה וירידת שעון, כך שבפועל יוצאת מהירות הזיכרון 200 מגה הרץ. מהירויות קצבי העברת המידע לשכבת ה- L2 במעבד, מגיעות ל- 1.6GBps

במידה וחפצתם לשדרוג סוגי הזיכרון במחשבכם הישן יותר ע"ג לוח האם הקיים לכם, יש לקחת בחשבון כי זיכרון ה- DDR מתחבר לחריץ זיכרון בעל 184 פינים, בניגוד ל- SDRAM המתחבר לחריץ בעל 168 פינים. ואת זה מומלץ לברר לפני רכישת זיכרון חדש.

 

DDR2 – SDRAM

Double Data Rate II – Synchronous Dynamic Random Access Memory

עם התפתחות מהירויות השעון, ה- FSB במעבדים וב- Chipset של לוחות האם, נוצרה קרקע פורייה לזכרונות בתעבורה קצת יותר גבוהה ממה שהוכר עד כה. זיכרון ה- DDR2 שהופך לאיטו לזרם המרכזי בזכרונות המוצעים במחשבים החדשים, פועל על אותו עיקרון הפעולה המאפיין את ה- DDR, במלוא מחזור השעון, בעלייה ובירידה. יתרונו של ה- DDR2 מקודמו ה- DDR, הוא יכולת העבודה בקצבי שעון גבוהים וקיבולת תעבורת מידע גבוהים יותר. יתרון נוסף בטכנולוגיית זיכרון זו, היא החיסכון בצריכת החשמל במהלך פעילות Chip הזיכרון.

 

טבלת סימולי ומאפייני זיכרונות DDR2/DDR 
 

סימול הזיכרון

מהירות שעון ב- MHz

רוחב תעבורה ב- Gbps

זיכרון DDR

DDR-200

PC-1600

100

1.6

DDR-266

PC-2100

133

2.13

DDR-333

PC-2700

166

2.67

DDR-400

PC-3200

200

3.2

זיכרון DDR2

DDR2-200

PC-3200

100

3.2

DDR2-266

PC-4300

133

4.26

DDR2-333

PC-5400

166

5.33

DDR2-400

PC-6400

200

6.4

DDR2-500

PC-8000

250

8.0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

RDRAM

Rambus Synchronous Dynamic Random Access Memory

סוג מתקדם של זיכרונות שנועד ביסודו להחליף את זיכרונות ה- SDRAM בעיקר ללוחות מותאמי אינטל ולמעבדי הפנטיום 4, בחריץ זיכרון בעל 184 פינים. טכנולוגיית הזיכרון עובדת במהירויות שעון כפולות כפי שנהוג בזיכרונות ה- DDR למינהם . כאשר יתרונותיו הבולטים הם במהירויות הגבוהות עד כ- 100% מזיכרונות ה- SDRAM והיכולים להגיע לקצבי שעון של 800 מגה הרץ.

חבירתה המהוללת של יצרנית הזיכרונות חברת RAMBUS (שם הנושא לזיכרון) לאינטל ביושבה כיצרנית Chipset ללוחות אם, גרמה לשוק יצרניות הלוחות והזיכרונות לסגת אחורה ולהמשיך לחבור ליצרניות התומכות בזיכרונות ה- SDRAM. אלו מבוססים על מעבדי הפנטיום 4

נכון להיום למרות יכולותיו הגבוהות של ה- RDRAM נראה כי מצבו לא הכי פשוט. ביוני 2005 הפסיקה סמסונג – יצרנית זיכרונות ה- RAM הגדולה בעולם את עבודתה עם RAMBUS.
 

על מה להסתכל ברכישת זיכרון

במצב האופטימלי היינו מבקשים שוויון בקצב השעון של שלושת מרכיבי המהירות העיקריים במחשב – הזיכרון,  Chipset לוח האם והמעבד, באמצעות מהירות ה- FSB. לעבודה יעילה יותר.

החשוב הוא לבדוק כי מהירויות העבודה בזיכרון אינו פוחת מדיי ממהירויות הלוח והמעבד. כמובן שכל השיקולים הללו אמורים להגיע בד בבד עם הסתכלות על בחירת מעבד ולוח אם.

לעניין גודל הזיכרון הנדרש, הוא אינדיווידואלי לכל משתמש ע"פ הצריכה המאפיינת אותו. יש לקחת בחשבן כי המינימום הנדרש למערכת Windows XP הוא 256MBps. מבחינתנו המפרט המינימלי המומלץ צריך ליהיות 512MBps. וככל שירבה כן ייטב. 

 
באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות