צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מחשבים > לוח האם - אם כל הרכיבים
 

לוח האם - אם כל הרכיבים


כאשר מגיעים לבחון מפרט מחשב ואילו דגשים ראשוניים חשובים ביותר טרם הרכישה, האינטואיציה הראשונית מובילה אותנו להכרת מאפייני המעבד או המסך שבכוונותינו לרכוש. אלא שבכך לעצמנו בצרכנות המושכלת שברכישת מחשב.

 

כאשר מגיעים לבחון מפרט מחשב ואילו דגשים ראשוניים חשובים ביותר טרם הרכישה, האינטואיציה הראשונית מובילה אותנו להתחיל בהכרת מאפייני המעבד החדיש ביותר שבכוונותינו לרכוש. אלא שבכך נחטא למטרה הבסיסית ובהבנת מפרט המחשב ברבדים הצרכניים. אם נחרוג מן הדיעה הרווחת, מן הראוי שנפנה לשולחן העבודה עליו יורכבו כל יתר רכישותינו, שתוצרתם תניב יכולת גלישה באינטרנט, משחק ואולי לעבוד במקצת.

 

בסיס המחשב עליו ישבו כל רכיבי החומרה הישירים והרכיבים הפריפריאליים הינו לוח האם. על אותו לוח שהינו לוח אלקטרוני מודפס המקשר בין כל רכיבי המחשב העיקריים, בין אם באופן ישיר ובין באמצעות כבלי קישור תואמים,  מותקנים המעבד, הדיסק הקשיח (H.D), הזיכרון הדינאמי (RAM) כרטיס הקול, כרטיס המסך כרטיס הרשת וכיוב.

 

החשיבה הכללית הרווחת אינה מייחסת את הכבוד הראוי ללוח האם, ותמיד מועמדת חשיבותו ובדיקותיו ההיקפיות בעדיפויות המשניות אם בכלל. חשיבות לוח האם אינה מבוטלת כלל, ואמורה להוות התשתית הבסיסית להשקעתנו הנוכחית במחשב תוך ראייה מפוכחת לעתיד, בו בעת שנרצה להתחדש קצת ולשדרג את רכיבי המחשב וביצועיו. מוטב להכיר את הלוחות המוצעים או לחילופין לבחון את הלוח המוצע לנו בעת הקנייה ולהבין את תוקפו והאופק הניתן למיצוי דרכו.

 

סוג לוח האם אותו נבחר לעצמנו, מגדיר מראש במאפייניו (או מגביל לעתיד) את סוג ודגם המעבד שנוכל להתקין על גביו, כמו כן את סוגי זיכרונות ה- RAM. על כל זה יתווספו יכולות הרחבת רכיבי המחשב או ההתקנים הפריפריאליים שיתאפשרו לנו בעתיד.

 

אם נבחן את לוח האם נבדוק מספר מרכיבים עיקריים לבחינת הלוח שיהווה התשתית להשקעתנו במחשב, הן להווה והן לעתיד.
 
לוח אם: דגשים עיקריים

כללי: המספור הטבוע בלוחות החדשים הנושא בד"כ שלוש ספרות, מציין את מספרי הפינים (מחברים) שהם מכילים. על פינים אלו יורכב המעבד הנוכחי. יתר הלוחות הותיקים בעיקר הנושאים מספר יחיד, נקראו כך אקראית ע"פ מהדורת הוצאתם.

 

Chip Set: מאפייני שבב הלוח הם אלו המהווים את מבחן הקבלה לסוג המעבד ומהירות עבודתו המקסימלית וכן את סוג זיכרון ה- RAM והאופן בו תהיה פעילותו. בתפקידיו משמש שבב הלוח כבקר ונתב זרימת המידע מהדיסק הקשיח לזיכרון ה- RAM ומשם למעבד, ולהפך. בנוסף, אחראי כי כל יתר רכיבי המחשב וההתקנים הפריפריאליים יידעו לדבר ביניהם ומול המעבד במהירויות האפקטיביות. חשוב להבין כי אם מהירות העבודה המאפיינת את ה- Chip Set (מהירות ה- BUS) אינה עומדת בקנה אחד עם מאפייני ויכולות המעבד או הזיכרונות, מהירות העבודה תיקבע לפי הפרמטר הנמוך מביניהם.

שבב הלוח אחראי בנוסף, על תפקוד והיתכנות ההתקנה של התקנים פריפריאליים נוספים כדוגמת כרטיסי מסך\קול תמיכה בממשקי ה- USB 2.0 או ה- FireWire וכו. יצרני שבבי הלוחות המובילים כיום הינם אינטל, Via, SiS ו- nVidia.

תעבורת מעבד, ה- FSB: זהו המונח במעבד המייצג את גודלו של עורק העברת המידע, מיחידת העיבוד הפנימית, החוצה, ליתר רכיבי המחשב כדוגמת ה- RAM‏, יציאות ה- PCI/AGP‏ והדיסק הקשיח. הקישור בין המעבד על עורק ה- FSB‏ המאפיין אותו, מתבצע בתיווכו של ה- Chipset‏ בלוח האם, שגם הוא במפרטיו מאופיין בעורק ומהירות FSB‏.
בכדי שלוח האם לא יהווה את מקלקל המסיבות התורן, חשוב כי מהירות ה-
FSB‏ של לוח האם (מהירות ה- Chipset‏), תהיה גבוהה ממהירות ה- FSB‏ של המעבד. טוב למהירות, וטוב כאופציה לשדרוגי המעבד בעתיד. 

מעבד: שיקול ראשוני בבחירת לוח האם, הוא הבחירה המוקדמת לסוג המעבד אותו נרצה להתקין. שני סוגי המעבדים הנפוצים והרלוונטיים להיום, הינם מעבד הפנטיום 4 של אינטל ומעבד ה- Athlon XP של AMD. מעבדים שלמשתמש הממוצע, בשימושי מחשב סטנדרטיים ביותר, כל אחת מן חלופות המעבדים הללו יתנו כמעט את אותה תוצאת השימוש. עם זאת, פערי המחירים בין מעבד אינטל ו- AMD משמעותיים. ולכן בצרכי מחשוב נמוכים ובתקציב מוגבל ללא העדפת מעבד כזה או אחר, אפשר לתת לארנק להשפיע.

חשוב לזכור ככלל, בחירת דגם מעבד היום תשפיע לכל אורך הדרך. לוח המתאים למעבד אינטל לא יותאם למעבד - AMD ולהיפך.  

 

תאימות למעבד מתקדם יותר: ע"פ התקדמות הטכנולוגיה וחברות פיתוח הרכיבים, גם אם נקנה את המעבד החדיש והמתקדם ביותר, בזמן שנפרד לשלום מהמוכר בחנות, כבר ייצא לאור מעבד מתקדם הרבה יותר. מכך תמיד תעלה השאלה האם הלוח המוצע לנו, מתאים גם למעבדים המתקדמים המצויים כיום בשוק או הצפויים עלינו לטובה? אם לא בטוח, מה עלות לוח מתקדם יותר שיוכל להוות פלטפורמה גם לשדרוגים עתידיים?

לאתר המציג פירוט לוחות אם והתאמתם לסוגי המעבדים

 

קצת על AGP ו- PCI Express
בקרים אלו ייעודם בעיקר לתמיכה באפליקציות גרפיות מורכבות. בקר ה- AGP הוא הותיק מבין שניהם. עם זאת ה- PCI Express מתקדם בחלק מדגמיו. למפרטי הבקרים מוצמדים תגי זיהוי למהירות שעון ותעבורת נתונים.
בקרי AGP 1X-8X מייצגים קצב שעון של 66MHz עד 533MHz ותעבורת מידע של 264Mbps עד 2.1GHz לגרסת ה- 8X.
למולם, בקרי ה- PCI Express בגרסות 1X-16X מייצגים תעבורת מידע של 500Mbps ועד ל- 8Gbps בהתאמה.
 
חשוב לציין כי יציאת ה- AGP הבסיסית ביותר,  כפולה במהירות ובתעבורה מיציאת ה- PCI הרגילים. מה שמקנה עבודה מכובדת למשתמש הממוצע. עם זאת, חשיבות הבקר ומהירותו תעלה בהתאם לצרכי השימוש מבחינתנו ביישומים הגרפיים

תמיכה בזיכרון RAM מתקדם: מרבית לוחות האם כיום מותאמים לזיכרונות DDR – SDRAM אם כי בקיבולות מהירות מוגדרות\מוגבלות שאותן יש להכיר תחת מפרטי הלוח המצורפים אליו. יצרני הלוחות מציינים במפרטיהם את מאפייני הזיכרון הנתמך בין אם ע"פ מהירות שעון (clock) או רוחב תעבורה, ע"פ הדוגמות הבאות המציגות נתוני מהירות בסדר הופעה עולה: DDR333 (PC 2700), DDR400 (PC 3200) וכיוב. 


ממשק חיבור לדיסק קשיח:
מהירויות הדיסק הקשיח הממוצעים נעים בין 100Mbps לבין 150Mbps, לכן חשוב שיהיה מישהו בצד השני שיידע להעביר את המידע בקצבים אלו להעברת מידע בצורה האפקטיבית ביותר. על צד מהירות העברת המידע אחראי הלוח באמצעות ממשקי החיבור. ממשק ה- IDE\ATA הינם הממשקים הבסיסיים המצויים בכל מפרט. והיודעים לתמוך במהירויות תעבורה של עד 133Mbps. המתקדם והמהיר ממנו הינו ה- SATA היודע לתמוך במהירויות תעבורה של עד 150Mbps.

מרכיב חשוב הנדרש לבדיקה במפרט לוח האם, הוא המצאות בקר ה- RAID, המאפשר שילוב ותמיכה בשני HD, שיתרונותיו במהירות הגישה למידע וחשוב מכך הגיבוי למידע.
 

PORT - USB 2.0, FireWire: בעבר כאשר היו מציעים לנו את יציאות ה- PS/2 או USB היינו אומרים תודה למוכר ורצים לספר לחברה. כיום יציאות אלו אינן מספקות את כל הצרכים ובמהירויות אליהם אנו שואפים. במאפייני הלוח נדרשת הבדיקה באם יציאות החיבור המהירות USB 2.0, FireWire נתמכים או מובנים על גבי הלוח.  פורטים אלו קריטיים לעבודה עם התקנים חיצוניים (צורבים\מצלמות) הטומנים נפחי מידע מרובים אותם צריכים לשפוך למחשב.

 

חריצי PCI: חריצי ההרחבה המצויים על הלוח אמורים להוות התשתית להוספת רכיבים\כרטיסים נוספים או מתקדמים יותר למחשב הקיים. כל חריץ\פורט הנמצא בנוסף על הלוח מעלה את הערך הפנימי של הלוח. כיום מגוון לוחות האם מסופקים עם חמישה חריצי הרחבה או יותר, בהן ניתן להתקין את הרכיבים הפריפריאליים כדוגמת כרטיס קול\מסך\רשת\מודם. חלק מהלוחות נושאים שישה חריצי הרחבה. ועל זה אמר הכתוב כל המרבה הרי זה משובח.
 

ממשק\חריץ PCI Peripheral Component Interconnect, אפיק ה- PCI הבסיסי מחליפו של ה- ISA המיושן הינו אפיק ברוחב 32 ביט הפועל בתדירויות של 33.33 מגה הרץ, כשנפחי התעבורה המקסימליים המועברים דרכו הינן ברמות של עד 133 מגה בייטים לשנייה.

חשוב לבדוק באם הלוח הנוכחי תומך או מובנה לאפיקי ה- PCI המתקדמים יותר, כגון PCI 2.2 וה- PCI-X  שהינם אפיקים מהירים יותר, ברוחב של 64 ביט ובתדרי עבודה (שעון) של 66-266 מגה הרץ, המגלמים נפחי תעבורה של 533-2133 מגה בייט, בהתאמה.

 

AGP: בלוחות אם משולבים המציעים מתאם גרפי מובנה, שזה חשוב ויפה אך לא תמיד מספק, חשובה בדיקה הכרחית, האם קיים חריץ הרחבה למתאם\כרטיס גרפי AGP. למקרה בו נרצה להתקין כרטיס גרפי משוכלל ממה שהותקן במתנה על הלוח הקיים.
 

ממשק\חריץ AGP Accelerated Graphics Port (יציאה גרפית מואצת), חריץ זה הינו ערוץ בעל 32 ביט ייעודיים נקודה לנקודה (P2P) לחיבור התקן בודד, בעיקרו מוקצה לחיבור כרטיס גרפי, להאצת גרפיקה מורכבת. התקן זה אינו משותף בתצורת ה- BUS שלו ליתר הרכיבים הפריפריאליים ובכך מתאפשרת עבודתו הישירה ומכך המהירה מול המעבד תוך שימוש אפקטיבי בזיכרון הדינאמי המוקצה לכך בארכיטקטורת המעבד. מובאים לדוגמה נתוני חריציAGP  במהירויות העברת מידע שונות למעבד, אותם ניתן למצוא כחלק ממפרטי מחשב:

 AGP 1X- קצב העברת מידע של MB/sec 264

 AGP 2X- קצב העברת מידע של MB/sec 528

 AGP 4X- קצב העברת מידע של GB/sec 1

 AGP 8X- קצב העברת מידע של GB/sec 2

 

לוח אם משולב: מפרט לוחות לא מבוטל הקיים כיום בשוק, הינם לוחות האם המשולבים. ככלל, לוחות האם העיקריים מכילים את גרעין המחשב הבסיסי כגון המעבד, מאוורר והבקרים המובנים. כאשר יתר הרכיבים הפריפריאליים כגון כרטיס קול\מסך\רשת\מודם, מותקנים כמוצרים עצמאיים בחריצי ההרחבה הנלווים ללוח אם  - חריצי הרחבה המוכרים יותר בשמם הטכנולוגי PCI, AGP, ISA.

עם זאת, קיימים לוחות אם משולבים, המכילים כמקשה אחת מעבר לגרעין המחשב הבסיסי גם את יתר המרכיבים הפריפריאליים ובכך מרכיבים מחשב במפרט הכולל מתאמי קול\מסך\רשת\מודם\USB. המחשב אמנם לא באיכויות הגרפיות הגבוהות ביותר, אך באיכויות הסבירות למשתמש הממוצע. החלק המעניין בלוחות המשולבים היא עלותם. עלות שאינה שונה במיוחד מלוח אם בדיד ללא תוספת כל הרכיבים הנוספים.

הבעיה היכולה להתעורר ועליה יש לתת הדעת בעת אפיון הצרכים המקדים, מהי מידת חשיבות היכולות הגרפי שאתם מצפים מהמחשב. אפיון צורך זה מקבל חשיבות יתרה לאנשים שהמחשב עתיד לשמשם למשחקים או יישומים עתירי גרפיקה. כך שאם שימושיכם הנוכחי במחשב אינם גרפיים ברמות העליונות, ניתן להתחיל בזה, מקסימום תמיד יהיה ניתן לשדרג ולהוסיף רכיבים עצמאיים או משוכללים יותר תוך כדי שימוש.

 

חשוב לדעת! בלוחות המשולבים דיסק ההפעלה נושא את הדרייברים לכל הרכיבים הפריפריאליים. במידה ואובד הדיסק המקורי (מה שצריך להישמר היטב), כל רכיב בלוח נושא בדרייבר נפרד וייעודי תחת שם\דגם הרכיב המדויק.
 
באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות