צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מחשבים > המעבד - יושב ראש ועד העובדים
 

המעבד - יושב ראש ועד העובדים


CPU – יחידת העיבוד המרכזית. הרכיב הקטנטן הטומן בחובו מיליוני טרנזיסטורים, מהווה את המוח העליון לכל מערכת המחשב. בשלל המעבדים המוצעים לנו, על כדאי באמת לסמוך?

 

המעבד בהגדרת תפקידו אמון על הפעלה, עיבוד ותיאום כלל פעילויות רכיבי המחשב השונים שתוצאותם, הפלט הנראה מול עיננו, המאמר שלפניכם. כאמור חשיבות המעבד גבוהה ביותר (את האמת, בלעדיו המחשב רק מעמד לעציץ טוב) ומכך החשיבות בבחירת המעבד המתאים ביותר.
 
בחירת המעבד צריכה להגיע רק לאחר שהגדרנו לעצמנו את הצרכים והיישומים איתם נצא לדרך עם המחשב. הגדרה זו תחסוך לכם הרבה כספים הן בעלות המעבד והן בחיסכון עלויות לרכיבים אחרים במחשב המושפעים באופן ישיר מהתנהגות המעבד.
 
המעבדים הנפוצים ביותר בשוק הינם מעבדי אינטל המפורסמים על גווניהם ומעבדי AMD. כאשר המתקדמים שבהם הם מעבדי הפנטיום 4 של אינטל ומשפחת ה- FX של AMD. נכון להיום מעבדי הפנטיום הגיעו לרמת ה- 3.8 גיגה הרץ ונראה כי שם ייעצרו במתכונתם הנוכחית. כאשר תחליפי המהירויות המוצמדים למעבד יהיו מעבדים בארכיטקטורת הליבה הכפולה - אם לא ייכנס במפלס אחד, נבנה קוטג' של ביטים. ומעבדי ה- 64 ביט - מה שיכפיל את ארכיטקטורת ותצורת העבודה במעבד.
 
המעבדים הפחות נמכרים לצרכנים הממוצעים ורק בשל המודעות הקטנה למותג, ליכולותם ומובילותם הטכנולוגי, הם המעבדים מבתי היוצר של חברת AMD מעבדים המוכרים בשמות כדוגמת ה- Duron לשעבר ה- Sempron (המשפחה המקבילה ל- celeron של אינטל), ומעבד ה- Athlon64 לסוגיו העכשוויים. מעבדים אלו מוכרים היטב בקרב הגיימרים. שכן מעבדי AMD הוכחו כמהירים ואמינים יותר בתמיכתם בריבוי אפליקציות ומשימות בו זמנית, דוגמת משחקי מחשב.

המעבד במבנהו העקרוני בנוי מיחידות זיכרון עבודה דינאמיים (L1\L2) ויחידת עיבוד עליונה הניזונה ממידע המתקבל מכל יחידות הקלט השונות כדוגמת מקלדת, עכבר, מצלמה, דיסקים למיניהם ועוד.

תנועת המידע אל המעבד וממנו, מגיעה דרך זיכרון ה- RAM של המחשב לזיכרונות ה- CACH , המצויים ונאגרים בתוך המעבד ( L1 ו- L2 ). בגדול, המידע ועיבודו מתקבל פנימה ויוצא ממנו החוצה, על פי קצב שעון המעבד (מחזוריות). שזהו בעצם ה- GHz המוצמד בכל מפרט.

מירוץ ההצטיידות אחר המעבד האחרון שיצא לשוק אינה בחירה צרכנית נבונה בלשון המעטה.
טרם הרכישה, חשובה הגדרת הצרכים המוקדמת למשימות המיועדות מהמעבד המיועד.
 
למי מאיתנו שפעולת המחשב אמורה לשרת את הצרכים הביתיים הממוצעים, כולל תוכנות גרפיות ביתיות, מעבדים ברמות של 2GHz ומעלה יודעים לספק את כל צרכינו בצורה הכי נאותה ( למרחיקי לכת, גם מעבדי סלרון או Sempron במהירויות כאלה יכולים להתאים) מכאן, כל בחירה מעבר לכך היא בגדר טובה ברוכה.

 
המעבד: פרמטרים עיקריים
מהירות מעבד
בעבר, המרכיב הבסיסי, וכמעט העיקרי בבחינת המעבד היה פרמטר המהירות. ידענו כי כל ג'יגה הרץ במהירות המעבד מעלה את ערכו וייחודו. מהירות המעבד העולה בראש חוצות במפרט המעבד, מייצגת את מהירות עבודתו של המעבד. בהגדרות תפקוד המעבד נמצאים, קבלת המידע, עיבוד והוצאת המידע החוצה ולהיפך.  וכמובן, ככל שיגבר קצב עבודתו כך טוב יותר, לא?
 
אנו לא נמצאים כאן בכדי לזלזל במרכיב מהירות המעבד, אלא שכיום, ככלל, ניתן לציין כי מהירות המעבד איבדה מחשיבותה בשנים האחרונות, ובבחינת מעבד טוב המיקוד צריך שיינתן ביכולות המעבד שמעבר למהירות, ומה הוא יודע לבצע בכל מחזור פעילות. דוגמא מובהקת לכך, ניתן להבין באופן פעולות מעבדי השכבה הכפולה או במעבדי ה- 64bit עליהם נרחיב בהמשך. אך נאמר בקצרה, כי במעבדים הללו כל מחזוריות שעון של הרץ אחד שווה בפעולתו כמה הרצים בפעולות המעבדים הקודמים.

L2 CACH
קצת על זיכרון ה- L2 CACH. בכל מפרט מחשב בו מוצג המעבד, מול מהירות המעבד עומד בחוסר מודעות ותשומת לב, זיכרון ה- L2 CACH. אם מוצג בכלל. זיכרון זה הוא כביכול הנתב הדינאמי של כל המידע הנקלט מצד אחד מזיכרון ה- RAM ומצדו השני מזין את המעבד במידע שהתקבל עד כה, ולהיפך. גודלו ומהירותו של זיכרון ה- CACH בשכבה השנייה - L2, הם אלו המשפיעים קריטית על יכולות ומהירות העיבוד. וזהו בדיוק הפרמטר העיקרי המבדיל בין מעבדי פנטיום למעבדי סלרון. עקרונית, ככל שפרמטר ה- L2 CACH יהיה גדול יותר במפרט המעבד, כך תגדל איכותו ומהירותו. מעבד בעל יכולות L2 סבירות ומעלה, החל מ- 1MB, יכולים לחסוך את עלויות הרכיבים הנוספים, דוגמת כרטיס גרפי ייעודי וכל רכיב פריפריאלי הדורש יכולת זכרון תומך.
 
תעבורת מעבד, ה- FSB
המעבד כאמור יודע לעבד כל מידע המגיע לרשותו. אלא שרצוי כי דרכי ההגעה אליו וממנו הלאה, יהיו מהירים ובלתי פקוקים. כך התוצרים שיתקבלו ממלאכת העיבוד יגיעו מהר ככל הניתן ליתר רכיבי המחשב הממתינים להוראות. אחרת מה הועלנו לעצמנו ברכישה של מעבד סופר מהיר. FSB FrontSideBus זהו המונח במפרט המעבד המייצג את קצב עבודתו של עורק העברת המידע, מיחידת העיבוד הפנימית, החוצה, ליחידת העיבוד שבלוח האם.
ה- FSB הוא נקודת הממשק הראשונית והעיקרית שבין המעבד ל- Chipset של לוח האם. שגם הוא במפרטיו מאופיין בעורק ומהירות FSB.
מעבד טוב, או מעבד שיכולים לצפות ממנו לטוב, צריך שילווה בלוח אם תומך. בכדי שלוח האם לא יהווה את מקלקל המסיבות התורן, חשוב כי מהירות ה-
FSB של לוח האם (מהירות ה- Chipset), תהיה גבוהה ממהירות ה- FSB ‏של המעבד. טוב למהירות בכללותה, וטוב כאופציה לשדרוגי המעבד בעתיד עם סבירות כי יהיה בעל יכולות FSB גבוהות יותר מהמעבד הנוכחי.
 
מעבדי השכבה הכפולה
המעבד בתצורותיו הנוכחיות גוזל משאבי חשמל גבוהים ומכך מייצר גלי חום פנימיים לא מועטים. מלחמות השוורים בין יצרניות המעבדים הגיעו למצב שבו אם יצליחו בטעות לדחוס עוד כמה טרנזיסטורים במעבד, תוך ימים בודדים של פעולות עיבוד מסויימות, תעלה טמפרטורת המעבד לגבהים מהם לא יהיה לו המנוס אלא לשרוף עצמו.
משם מצאו פתרון הולם יותר, ובשיטה מתוחכמת, בתוך מעבד יחיד לכאורה בנו שניים מקבילים כביכול. וכך נולדו מעבדי השכבה הכפולה. מעבדים אלו בנויים לעבודה דואלית על אפליקציות כאלו או אחרות. יתרונות מעבדים אלו גבוהה ומקבלת משנה תוקף למשתמשים שתחומי עיסוקם ביישומי עתירי מידע, או עיבוד או שניהם גם יחד. בעיקר העוסקים בגרפיקות, מסדי נתונים גדולים, גיימרים ועוד.
 
Intel בשתי שכבות: מעבדי אינטל בשכבה הכפולה מסתובבים בשוק עם תואר השם ExtremeEdotion840 המוצע במהירויות עיבוד של 3.2GHz ו- 3.46GHz. וזיכרון L2 CACH של 2MB - מגה אחד לכל שכבה. מעבדי אינטל בשכבה הכפולה צפויים להתעדכן בסוף 2006.
 
AMD בשתי שכבות: תחילת מעבדי השכבה הכפולה במעבדי AMD היתה מיועדת למגזר העסקי יותר. לצד זה הוצעו מעבדים מקבילים גם למגזר הביתי המוכר בתוארו Athlon 64 X2. מעבדי ה- X2 הם מעבדים בשכבה כפולה הפועלים ב- 64bit ומשווק עם מספרי סדרה +4200, +4400, +4600 וה- +4800. כמו במעבדי האינטל בשכבה הכפולה גם כאן מוצע זיכרון ה- L2 בגדלים של עד 2BM - מגה לכל שכבה.
 
מעבדי ה- 64bit
בהמשך למעבדי השכבה הכפולה, עכשיו אנו בענייני שדרוגי המעבדים השגרתיים שהוכרו לנו עד היום. כיום מרבית המעבדים עובדים בתצורת עבודה של העברת מידעים ממנו הלאה בעורקי מידע של 32 ביט. מה שיכול לאפשר זרימת מידע תיאורטית של עד 4 ג'יגה בייט. באמצעות מעבדי ה- 64bit קיבולת העברת המידע יכולה להגיע לכמויות מידע של הרבה אפסים אחרי ה- 16 (16 מיליארד ג'יגה). מעבדים אלו נותנים מענה אולטימטיבי לאלו העוסקים ביישומים עתירי מולטימדיה - אבל הכבדה יותר, גרפיקות, עריכות וידאו ומסדי נתונים כבדים.
בעבר הלא רחוק שימשו מעבדים אלו את סביבת השרתים העסקיים. ולמי שיכול לתאר כמה עובדים השרתים, מבין איזו מהפיכה ללקוח הפרטי מוצעת כאן.
 
בזירת מעבדי ה- 64bit הראשונה והמובילה שיצאה לאוויר השוק ללקוחות הפרטיים, היתה AMD עם מעבד ה- Athlon64 שהציע תמיכה ביישומים שעובדים בתצורת 64bit וגם יישומים הפועלים בתצורת 32bit וכך עבדו המעבדים בשני ערוצים של 32. לגרסת המקור של AMD ה- Athlon64 יצאה הגרסה המעודכנת יותר Athlon64 FX. השוני שבין שניהם היה בעיקר בגדלי זיכרון ה- L2 וניהולו בשני בקרים נפרדים. כיום השוני העיקרי בינהם ולצורך בידול המותגים, הוא יותר לכיוון מהירות המעבד.
 
אם נחשוב על הלקוח הפרטי המבקש רק מהירות עבודה גבוהה, פעולת מעבד כנ"ל תהיה אופטימלית במידה ומלוות אליו מערכת הפעלה התומכת בעבודה ב- 64bit. ועל כך בדיוק שוקדת מייקרוסופט עם מערכת הפעלה שאפתנית – Vista המתוכננת למחצית\סוף - 2006 מערכת במהדורת 64 סיביות, שתניב לשיפורים ניכרים בפעילות שרתים, וביישומי מולטימדיה ומשחקים תובעניים.  
 
דגשים עיקריים בעת רכישת מעבד
בדיקת צרכים מוקדמת: נקודה החשובה להילקח בחשבון טרם בחירת מעבד, היא הצרכים הנוכחיים הצפויים למחשב, כמו גם הצרכים העתידיים. ערכו רשימה "קטנונית" של כל היישומים בהם תשתמשו בטווח הנראה לעין. אם מבחינתכם אתם צפויים להתחיל בקרוב בפעילויות מחשוב מורכבות – גרפיקה מורכבת\משחקים\מסדי נתונים, רצוי להשקיע כבר עכשיו ברכישת מעבד תואם. כל נסיון לחיסכון בטווח הקצר מבלי החשיבה לעתיד, עלולה לעלות לכם הרבה יותר שכשתחליטו כי המעבד הנוכחי קטן עליכם.
 
נוסחת הברזל: לאחר שהוסברו מאפייני המעבד ודגשיו העיקריים, מבלי שנכנסנו למספר וגדלי הטרנזיסטורים.. חשוב להבין את הנוסחה המנצחת למעבד טוב.
מעבד יש לבחון בתמהיל של מספר פרמטרים עיקריים - מהירות מעבד, שכבה כפולה או 64bit, זיכרון L2, מהירות FSB ומידת תאימות לוח האם הקיים ברשותכם. ולבסוף, מגיע בחינת המחיר המוקצה לרכישה על פיו ייבחן סוג המעבד. חשוב להדגיש כי סוג המעבד - אינטל או AMD ישפיע בהתאמה על בחירת לוח האם או ייגזר מהקיים ברשותכם
 
סוג מעבד: מעבדי אינטל מהווים את החלק הארי במחשבים החדשים הנמכרים בעולם. ואת מעבדי אינטל כולם כבר מכירים. עם זאת, מעבדי AMD נותנים Fight לא מבוטל ונוחלות הצלחות ממוקדות לא מבוטלות, כדוגמת מעבד ה- Duron וה- Sempron שהאפילו ביכולותיו על ה- Celeron. לא מכבר, השיגה AMD יוקרה לא מבוטלת עם הקדמת הצגת מעבד ה- Opteron בארכיטקטורת הליבה הכפולה לפני אינטל. אם לגביכם לא קיימת כל נאמנות למותג כזה או אחר, אפשר לתת לארנק להשפיע ולבחון פתרונות מבית AMD, המגלם הפחתה של כמה מאות שקלים במחיר הסופי. בלי וויתורים על איכויות וטיב עיבוד.
 
מהירות מעבד: לכל רודפי ההצטיידות הטכנולוגית שלא תמיד ברורה הסיבה המוצדקת לכך, חשוב לציין מניסיון, כי ככלל מרבית המעבדים מהשנתיים האחרונות - החל ממעבדי 2.4GHz, יידעו לספק את הסחורה לפעילויות המחשב הממוצעות ומעלה. כולל עבודה ב- PhotoShop, Office , אינטרנט ועוד, אפילו בו זמנית.  
 
למי שאין בכוונתו לנהל מסדי נתונים של מיליוני רשומות או להתנהל בתוכנות גראפיות מורכבות ומשחקי מחשב עתירי מולטימדיה, מעבדים בגרסאות נמוכות ב 3-4 רמות מהמעבד החדיש ביותר המוצע בשוק, יתנו את התפוקה המיוחלת מבלי לאבד את הראש או הארנק. את החיסכון הנוצר מעלות המעבד כביכול מומלץ להשקיע יותר בזיכרון מתקדם וגדול יותר.
 
שכבה כפולה ו- 64bit: במקביל למירוץ אחר השעון (שעון המעבד כמובן) במידה ושימושיכם הצפויים על המחשב יהיו עתירי מידע ועיבוד - שרתים, משחקים, גרפיקה וכיוב', ניתן לבחון לצד מהירות המעבד, רכישה של מעבדים בשכבה כפולה או מעבדי ה- 64bit או כמובן מעבדים המשלבים את שניהם.
 
זיכרון L2: זיכרון ה- L2 (Layer2 Cach) הוא זיכרון העבודה הדינאמי בשכבה השנייה של המעבד דרכו יועבר המידע (או ייעצר) מהמעבד לזיכרון ולהיפך. זיכרון זה המשפיע ישירות על מהירות העיבוד והעבודה של כל המחשב. ככל שגודלו של זיכרון ה- L2 גבוה יותר כך ייטב. זיכרון של 1 מגה ומעלה נותן מענה סביר ויותר.
 
מהיום למחר: ככל שהמעבד חדש יותר מחירו יהיה גבוה יותר. לעתים תוכלו למצוא מעבד שיצא לשוק רק לפני חודשיים במאות שקלים פחות מהמחיר הנדרש עבור המעבד החדיש ביותר - שחודשיים הם יותר מזמן של דור בשוק המעבדים. אם אין ברצונכם להתהדר במעבד החדיש ביותר שברשותכם (לפחות בחודשיים הקרובים...), תוכלו להתפשר על מעבד טוב שאינו המילה האחרונה.
 
FSB: פרמטר זה במעבד חשוב הן ליכולות העברת המידע מהמעבד לזכרונות העבודה העבודה ולהיפך (באמצעות לוח האם) וחשוב כי גודלו יהיה כמה שיותר. במקביל לחשיבות גודלו בצד המעבד, חשובה הבדיקה למהירות ה- Chip בלוח האם. שכן במידה ולוח האם, אינו תומך במהירויות גבוהות כפי שמוצעות במעבד, לא עשינו כלום. המהירות הנמוכה היא זו שתיקבע.
 
Socket: גם למעבד כמו לכל בעל חי, רגליים המציבות אותו על כנו. לכל משפחת מעבדים מוגדרים בצידם דגם התושבת, ומספר הפינים איתם הוא מתיישב על לוח האם. באם רכישת המעבד הנוכחי אמורה ליהיות זמנית (אפילו לפרק של שנה\שנתיים) חשוב להכיר את משפחת לוחות האם, אליה הוא משתייך. כך בעתיד תוכלו להחליף רק מעבד מתקדם בקצת, מבלי להחליף את כל לוח האם איתו.
 
אחריות למעבד: כולם מבטיחים במפרטי הרכישה אחריות לכל החיים על המעבד. חשוב טרם הרכישה לדעת ממי קונים ומה שמו בשוק. תעשיית הזיופים חוגגת בעולם. האם קיים לו מוקד תמיכה - זמינותו ושעות פעילותו, אתר תמיכה להורדת עדכונים ומידע שוטף למוצר, האם ברשותו טכנאי התקנות שיוכלו לשרת אתכם בביתכם ועלותם.

כולם נחמדים בהתחלה. באמצע, ככה. בסוף, אנו כמעט ולא נספרים.
 
באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות