צור קשר אינטרנטולוגיה תמיכה מדיה ואינטראקטיב אתרי אינטרנט מוצרים ושירותים אודותינו דף הבית
אינטרנטולוגיה > מחשבים > המדריך המלא לרכישת מחשב חדש
 

המדריך המלא לרכישת מחשב חדש


האינטרנט וצריכת המידע האלקטרוני על גווניו מילא כל חלקה טובה במחשב הקיים. התירוצים לדחיית הרכישה כבר אזלו מזמן. קחו רגע למחשבה לפני שאתם הולכים לקנות את המחשב הראשון שראיתם.
מי כמונו יכול להעיד כי המחשב מזמן כבר הפך למוצר הכרחי וקיומי לעשייה היומיומית. בין אם בעבודה ובין אם בביתנו או סתם כחלופה בידורית. פעולות המחשב בבסיסן, נותרו כפי שהיו עוד מעידן ה- XT, אבל מה, יותר משוכללים ובעיקר יותר מהירים.

 

תרבות הצריכה הישראלית כל כך, לא הותירה את שוק המחשבים מאחור, בלשון המעטה. ע"פ הערכת שוק המחשבים הישראלי, בשנת 2005 נמכרו בישראל כ- 500,000 מחשבים אישיים חדשים. כשנתח המחשבים הביתיים הנייחים עומד על כ- 65% מכלל המכירות, והיתר מתפלגים בין מחשבים ושרתים לעסקים, ומחשבים ניידים. לאלו מבינכם המודאגים, תוצאות שנת 2006 כנראה תהיינה מרשימות בנתוניהן לא פחות. נתוני מכירות אלו בהחלט מרשימים יחסית לגודל משקי הבית בישראל ולאחר ארבע שנות מיתון. ורק אנו נותרנו מאחור מבלי להיכנס לסטטיסטיקה הלאומית.

 

אם נניח את כל הנתונים המפוארים בצד השולחן, ונהיה כנים עם עצמנו, מתברר לנו כי אין מנוס מלהתחדש ולשדרג עצמנו למאה ה- 21. בכל זאת, הקידמה לא פספסה אותנו במיל -  האינטרנט מזמן הפך ליותר מהיר ורווי תכנים כבדים, משחקי המחשב מזה תקופה אינם עולים בקנה אחד עם הסוליטייר. ועוד אלף ואחת יישומים תוכנות ותכנים, המחפשים בית הולם וראוי שיארח אותם ללא דחיות ועיכובים מיותרים.

 

למי שמבין על מה אנחנו מדברים ונמצאים באותה צומת, ורגע לפני שאתם רצים לחנות למטה לקנות מחשב חדש, חשוב שתכירו כמה דברים על המחשב הביתי ומאפייניו, בכדי לבצע את הרכישה האפקטיבית ביותר לצורכיכם במחירים המשתלמים ביותר.

 

נכון להיום מחירי המחשב הממוצעים (תלוי ברכישת מסך נלווה) נעים בטווחי מחיר של 2000 – 5000 שקלים. אם צרכיכם ממחשב מסתכמים בגלישה ויישומיי מחשב בסיסיים, ניתן למצוא מחשבים גם בפחות מכך. לאחר שנגמלה בליבכם ההחלטה להתחדש במחשב, המפתח העיקרי טרם ביצוע הרכישה הוא הגדרת שימוש מוקדמת והצרכים הנדרשים מהמחשב. בנוסף, יש להגדיר לעצמכם האם הרכישה הנוכחית אמורה להוות תחנת ביניים לפני הרכישה האולטימטיבית, או אמורה לספק תמורה הולמת לשנים הקרובות, עד לבוא ימים ברוכים יותר.

 

מבנה המחשב בבסיסו לא השתנה בהרבה. אלא מה, הגיעו לרמות שכלול, מהירות וקיבולות מידע אדירות, שלא תמיד ברור מה עושים עם כל זה. לעיתים שכלולים אלו מעודדים צרכים ואף מייצרים קרקע פורייה להקמתם של חדשים. חשוב כי תיעשה היכרות ראשונה ובסיסית עם מרכיבי המחשב העיקריים ומאפייניהם להבנת המפרט המינימלי המותאם לצרכנו מהמחשב.
 
 

קצת על AGP ו- PCI Express
בקרים אלו ייעודם בעיקר לתמיכה באפליקציות גרפיות מורכבות. בקר ה- AGP הוא הותיק מבין שניהם. עם זאת ה- PCI Express מתקדם בחלק מדגמיו. למפרטי הבקרים מוצמדים תגי זיהוי למהירות שעון ותעבורת נתונים. ובגדול,  ככל שעולה מספר הדגם כך עולה יכולותיו.
חשוב לציין כי יציאת ה- AGP הבסיסית ביותר,  כפולה במהירות ובתעבורת המידע מיציאת ה- PCI הרגילים. מה שמקנה עבודה מכובדת למשתמש הממוצע
האינטליגנציה של המחשב
יחידת העיבוד המרכזית - CPU

מעבד המחשב – CPU, הינו מוח המחשב המתאם בין כל פעילויות המחשב והאחראי הישיר לתפקודם. כיום מעבדי המחשבים מתפלגים בין שתי יצרניות עיקריות, אינטל ו- AMD. רמות המהירות אליהם הגיעו שתי היצרניות מגיעות לכדי 3.8 גיגה הרץ, ושם אמורות להיפסק השנה במתכונתן הנוכחית. במהלך 2005/6 אמורות אינטל ו- AMD לעבור למעבדים בארכיטקטורת הליבה הכפולה. מה שלא נכנס בשכבה אחת בטוח יכנס בשתי שכבות.

הכלל הידוע כי כל עדכון בגרסות המעבדים הדבר גורר אחריו הפחתה בגרסות הקודמות. דבר המהווה חלון הזדמנויות לרכוש קצת יותר ממה ששיערנו בתחילה.

מגוון המעבדים המוצעים כיום יכול לנוע ממעבדי סלרון ישנים בקצבים של 1.8 גיגה ועד למעבדים העליונים – הפנטיום 4 של אינטל או ATHLON של AMD. מומלץ כי בחירת המעבד תגיע רק לאחר הגדרת צרכים ושימושים הצפויים לטובה על המחשב.

קצת יותר על המעבד

 

גנטיקת המחשב

לוח אם – MOTHERBOARD

קיימת איזוהי תחוה כי לא נותנים את המשמעות הראויה למרכיב לוח האם. לוח האם הוא לוח החיבורים הראשי – MOTHERBOARD, עליו מותקנים או מקושרים כל רכיבי המחשב. בין אם באופן ישיר ובין אם באמצעות חריצי הרחבה או כבלי קישור ייעודיים. לוח האם אמור להוות בסיס החיבורים הראשי המאגד את כלל מרכיבי המחשב. בהגדרת צרכים וצפייה מפוכחת לעתיד, תוכל הרכישה הנוכחית של לוח האם, לחסוך בעתיד רכישת לוח אם חדש. וכל שנותר בעתיד לעשות, רק לשדרג רכיבים בודדים עצלניים.
 
ישנם דגשים בסיסיים אותם יש לקחת בחשבון בבואנו להחליט איזה לוח מתאים ביותר לצרכינו:
  • סוג ומאפייני רכיב ה- ChipSet המותקן על גבי הלוח. מאפייני ה- ChipSet כולל פרמטר ה- FSB, הם אלו החשובים ביותר המרכיבי לוח האם. הם אלו אשר יקבעו את מהירות העברת הנתונים (מהירות ה- BUS) בין התקני הזיכרון השונים, למעבד ולהיפך. כמו כן השפעתו תהיה ניכרת על סוגי הזיכרונות שיהיו ניתנים להתקנה על גבי הלוח או לחילופין מיצוי יכולות הרכיבים שיותקנו עליו. נכון להווה ונכון לעתיד.
  • נכון להום לא בטוח כי תרצו את המעבד העליון ביותר המוצע בשוק. יתכן כי בשנה הקרובה כן תדרשו לכך. לכן חשובה הכרת מאפייני הלוח, ומידת תאימותו למעבדים מתקדמים יותר. בכך יהיה ניתן לחסוך כמה מאות שקלים על לוח אם חדש.
  • חשוב לבדוק קיום של ממשקי הרחבה – ממשקי PCI, APG, PCI Express כרטיס קול וכיוב.
  • קיימים לוחות אם משולבים בהם התקנים כגון כרטיס מסך\קול\מודם\רשת מהווים חלק אינטגרלי ממבנה הלוח. לוחות אלו בהחלט יכולים לספק את צרכיכם ביישומים בסיסיים, המאפיינים את רובנו המוחלט. עם זאת, חשובה הבדיקה כי לוח זה אינו גורע מאפשרות ההרחבה שצוינו כדוגמת כ.קול\מסך\רשת וכדומה. (אלא אם מבחינתכם אין לזה חשיבות ונחיצות ,לפחות לא לטווח הקרוב).

 ממשקיחיבור – PORT

ממשקי החיבור ייעודם לקשר אותנו לכל הציודים הפריפריאליים למחשב עליהם ניתן למנות את המדפסות צורבים מצלמות וכדומה. ממשקי החיבור שהיו נפוצים מאז ומתמיד היו היציאות הטוריות והמקביליות – ה- PS/2 וה- USB שזכה לפופולאריות יתרה בשל הקלות להתקנה Plug and Play.


יציאת ה-
USB המסורתית (USB 1.0) הורחבה ל- USB 2.0 המוצעת כמעט בכל מפרט מחשבים חדש. יציאה חשובה והמהירה יותר מקודמותיה ומאפשרת קצבי העברת מידע של עד 480Mbps, כלומר בערך פי 40 ממקבילתה, USB1.1. רכיבי חומרה מסויימים דורשים יציאת USB2.0 , המהירה יותר. כך שחבל יהיה לגלות בעתיד כי יש צורך בהוצאה כספית נוספת לצורך זה.

יציאה נוספת הצריכה להילקח בחשבון היא יציאת ה- FireWire (IEEE 1394) המקבילה בפעולתה לממשק ה- USB אך בקצבי תעבורה כפולים, של עד 800Mbps. נחיצות יציאת ה- FireWire חיונית לאלו מבינכם החושבים גדולות על העברות ווידאו\סאונד, או כל העברת מידע מרובה לתוככי המחשב.

 

חריצי הרחבה

המחשב באמצעות לוח האם, בתצורתו הבסיסית מכיל את הרכיבים הנחוצים בלבד. דבר זה מקבל משנה תוקף במידה ולוח האם מכיל בתוכו אלמנטים מובנים דוגמת כרטיס וידאו\קול\רשת וכדומה. להרחבת התקנים וביצועי המחשב קיימים בלוח האם חריצי הרחבה, למקרים בהם נבקש להוסיף התקן\רכיב נוסף, כדוגמת כרטיס קול\מסך\מודם\יציאות תקשורת וכדומה. מה שסביר שיקרה לאחר תקופת שימוש מסויימת במחשב. וגם אם לא, תמיד טוב שתהיה האופציה. כאן תופסת האימרה - תפסת מרובה תפסת..

קצת יותר על לוח האם

 

מוטיבציית המחשב

רכיבי זיכרון פנימיים

מרכיבי הזיכרון השונים במחשב תפקידם בגדול כמו בצבא מתחלק לשלושה חלקים: זיכרון קבוע שלא משתנה – זיכרונות ה- ROM וה- BIOS שתפקידם לשמור מידע קבוע המכיל את פקודות ההפעלה והמזין את פעילות המחשב הבסיסית. סוגי הזיכרונות השניים, אלו הזיכרונות הזמניים הצוברים מידע רגעי המועבר למעבד, ולהיפך. בהם ניתן לציין את זיכרון ה- CACH המובנה בשתי שכבות בליבת המעבד (L1/L2). אליהם מצטרף זיכרון ה- Virtual Memory - חלק המוקצה על ידנו מזיכרון הדיסק הקשיח, העומד לעזר לזיכרון ה- RAM ונתון להגדרתנו בכל עת באמצעות ניהול הזיכרון במערכת ההפעלה..

 
סוג הזיכרון השלישי עליו תתקבל החלטתנו באיזה סוג נבחר ובאיזה גודל, הוא זיכרון ה- RAM. זיכרון האחראי לאגירת מידע זמני המתקבל מיחידות הקלט\פלט ומיחידת המעבד, אליו המחשב נזקק לפעולתו הרציפה.
 
לאחר המעבד, רכיבי הזיכרון עליונות חשיבותם גבוהה לפעילות מהירה של ההמחשב. זיכרון ה-  RAM עובד בצמוד למעבד ואמור לשרתו בהעברת המידע ממנו ואליו, וככל שיכולות המעבד עולים והיישומים כבדים יותר, כך נדרשת עזרה רבה יותר מה- RAM. עזרת זיכרון ה- RAM מתקבלת משני פרמטרים: קיבולת הזיכרון למידע המתקבל או מועבר, ומהירות השעון הפנימי. כיום מוצעים מגוון זיכרונות RAM שטיבם מתפרש בגודל הקיבולת, ביכולות השעון ובהתאמה מהירותם. בין הזיכרונות העיקריים ניתן לציין את ה- DDR, RDRAM ,SDRAM, DDR SDRAM, DDR2 ועוד. כאר העיקריים להיום הם זכרונות ה- DDR וזיכרון ה- DDR2 המתקדם יותר.

קצת יותר על זכרונות

הזיכרון הקשיח

זיכרון הדיסק הקשיח ייעודו לאגור מידע ותוכנות המשמשים את המחשב אם לעיתים תדירות יותר כגון מערכת הפעלה ויישומי אופיס ובין אם צבירת מידע תכנות ותכנים המשמשים אותנו לפעמים כגון קבצי אאודיו\ווידאו ותוכנות שאינן יומיומיות. למען השקט הנפשי ואיכות החיים, ככל שירחב גודל זיכרון הקשיח, כך ייטב. כמובן שתמיד עומדת החלופה לצבירת מידע באמצעות התקני הזיכרון החיצוניים ע"י הצורבים למיניהם. המשמרים את המידע במדיות חיצוניות, ללא העמסת הדיסק הקשיח. לצרכים הביתיים, הכוללים בעיקר את מערכת ההפעלה, את חבילת ה- OFFICE, יישומים רבים נוספים,מסמכים ואף קטעי וידאו רבים, נפח דיסק קשיח של 40GB אמור להספיק. מובן, שככל שנפח הדיסק הקשיח יהיה גדול יותר, כך תוכלו לשמור קבצים רבים וגדולים יותר במחשבכם.

קיימים מספר סוגי התקני זיכרון קשיח ובממשקים חיבור שונים שהבסיסי הינו ה- IDE\ATA – התקן זיכרון המחובר בתצורה מקבילית (Parallel) ללוח האם, במהירויות העברת נתונים של עד 133MBps. הממשק המתקדם ממנו הוא ממשק טורי, ה- SATA (Serial) המאופיין למרבית המחשבים החדשים כיום. חיבור ה- SATA עובד במהירויות גבוהות יותר מה- ATA, של 150MBps ויותר. ממשק נוסף הפחות נפוץ למחשבים הממוצעים הינו ממשק ה- SCSI. ממשק הפועל במהירויות גבוהות מממשק ה- IDE\ATA, אך דורש בקר ייעודי ומכך גם עלותו הגבוהה יותר.

קצת יותר על הדיסק הקשיח

 

זיכרון אופטי

במקומות בהם אין צורך להעמיס סתם את הדיסק הקשיח בתוכנות וקבצים שאינם שימושיים ביומיום, רצוי כי תוכנות אלו יועתקו למדיות חיצוניות, טוב לדיסק הקשיח וטוב למהירות פעולת המחשב. כל זה ועוד לא דיברנו על גיבויים שנידרש במקרים של וירוס או פורמט כללי..ניתן לצאת מתוך ההנחה כי אורך חיי הקובץ בדיסק הקשיח קצר מחייו על גבי דיסק חיצוני, קחו זאת בחשבון.

כיום כחלק מכל חבילת מחשוב נמוכה ככל שתהיה מגיעים כונני ה- CD\DVD כחלק אינטגרלי מהמפרט. בתוספת של שקלים בודדים ניתן ורצוי לשדרג לצורב CD\DVD. אם קיימת האפשרות להשאיר את שניהם, מה טוב. אם לבחור בין CD ל- DVD, היינו ממליצים על תומך DVD. המגמה בשוק התוכנות מוליכה לכיוון תוכנות במדיות DVD, הן בשל קיבולות המידע הגדולות הניתנות לצבירה במדיה אחת, והן ברצון הספקים להקשות על תעשיית הצריבה הפיראטית.

 
מיתרי הקול של המחשב

כרטיס קול

כרטיס הקול נועד להמיר את אותות המחשב הדיגיטליים לאותות שמע ולהיפך. ניתן לציין שני סוגי כרטיסים עיקריים היכולים ליהיות מוצעים במפרט המחשב. האחד הוא הכרטיס המובנה בלוח האם שתפקודו סביר ובסיסי למי מאיתנו שאין הכוונתם להרים אולפן הקלטות או להפוך את המחשב למערכת הסטריאו הביתית. יתרון נוסף בכרטיס מובנה מעבר לחיסכון הכספי הוא החיסכון בחריצי הרחבה המתפנים להתקנים נחוצים יותר. לעומת הכרטיס המובנה בלוח אם, קיים הכרטיס החיצוני ללוח, היודע לספק חוויות אאודיו אחרות עם תוספים ויציאות מורחבות לשימוש רחבים יותר. תועלת נוספת הקיימת בכרטיס קול חיצוני, הוא יכולת העיבוד (עיבוד\המרת אות דיגיטלי\אנאלוגי) העצמאיות הקיימות בהם, דבר המשחרר קצת לחץ מהמעבד ממשימותיו המרובות.

לכרטיס הקול הבסיסי ישנם שלושה חיבורים בסיסיים: יציאה לרמקולים, יציאה למיקרופון ויציאת line-in לחיבורים חיצוניים (כגון מערכת הסטריאו הביתית). אם ברצונכם לצפות בסרטים עתירי אפקטים קוליים במחשבכם, סביר להניח שתרצו כרטיס קול שיתמוך במספר רב של רמקולים.

גם לכרטיס הקול יש זיכרון משלו, המשמש להמרת הקול לפורמט דיגיטלי. ככל שזיכרון זה רב יותר, כך תיטב איכות הקול.

לצרכי המחשב הביתי הממוצע, בהחלט יספיק כרטיס קול פשוט.

 

העיניים של המחשב

כרטיס מסך\גרפי

כרטיס הנועד להמיר את אותות המחשב הדיגיטליים לאותות מידע הניתנים להצגה על גבי מסך המחשב. כמו בכרטיסי קול גם כאן החלוקה בין כרטיסי מסך המובנים על לוח אם או כרטיסי המסך הפשוטים, לבין כרטיסי המסך המשוכללים ליישומים עתירי מדיה וברזולוציה גבוהה.

כרטיסי המסך המובנים או הפשוטים יודעים בהחלט לתת מענה למרבית הצרכנים הממוצעים והיישומים היומיומיים לכולנו. לפלח האנשים שעיסוקם במשחקים עתירי מולטימדיה ותלת מימד או גרפיקה מורכבת כרטיס מסך חיצוני משוכלל, הכרחי. בשוק הכרטיסים שולטים ביד רמה שתי יצרניות עיקריות, ATI ו- nVidia המציעות משפחה רחבה של דגמים ומעבדים גרפיים (GPU) ברמות זיכרון RAM של עד 256M.

זיכרון ה- RAM של כרטיס המסך דומה לזיכרון המחשב, כאשר ההבדל הוא בכך שזיכרון זה מוקצה לצרכים גרפים בלבד. ככל שזיכרון זה גדול יותר, כך קצב רענון התמונה גבוה יותר ואיכות התמונה הניתנת להצגה תהיה גבוהה יותר.

קצת יותר על הכרטיס הגרפי

 

האימא של כל רכישה

אחריות

בשל ההיבטים היותר נרחבים המתקיימים באחריות שלאחר כל רכישה, מדריך אחריות נכתב כמאמר מלא נפרד.
 
באדיבות Telcoshops.com
 
גרסה להדפסה   |   שלח לחבר
 
 
 
 
אינטרנטולוגיה
בניית אתרים
קידום אתרים
מחשבים
התחברות לאינטרנט
מדריכים וטכנולוגיות
תמיכה ושאלות נפוצות
 


דף הבית | אודותינו | מוצרים ושירותים | אתרי אינטרנט | צור קשר | תמיכה טכנית | אינטרנטולוגיה | כניסה לניהול
בדיקת דואר | חיפוש דומיין | חנות וירטואלית | מפת אתר | תנאי שירות והצהרת פרטיות | Ccom IT

© 2021, סיקום - אינטרנט מרקטינג סנטר . כל הזכויות שמורות